Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
02/08/2019 - 09:40

Dobra książka: Mariusz Szczygieł "Nie ma" (4)

„Nie ma” Mariusza Szczygła to reportaż , w którym nieobecność, cisza, utrata i brak wybrzmiewają w opowieściach snutych przez bohaterów książki.

Sklep po umarłych w Budapeszcie przy Dobrentei utca pod numerem dziesiątym jest czynny codziennie, także w niedziele.

Ma w nazwie „pchli targ”. Klient spodziewa się staroci, a nie przedmiotów po zmarłych. Chcemy wymazać prawdę , bo łatwiej jest mówić i myśleć :”kupiłem antyk” albo „kupiłem stary drobiazg” niż „kupiłem dowód śmierci”. Może chodzi tylko o ratowanie własnego nastroju, a może o coś więcej. O nasze stałe, ulubione zajęcie – właściwie coś, co jest chyba najważniejszą treścią ludzkiego życia – odsuwanie myśli o NIE MA.

A przecież każda rzecz, jeśli jest stara, musiała należeć do kogoś, kto już nie żyje. Nie ma innej możliwości i żadne słowo nie zakłamie tej prawdy. Nie wybuchła bomba czasu, przedmiot wypełniał czyjąś przestrzeń, a po skończeniu misji – jeśli miał szczęście - trafiło do innych ludzi, jeśli mniej szczęścia – tutaj. A bez niego – na śmietnik. O bombie czasu pisał Josif Brodski w eseju Półtora pokoju poświęconym rodzicom. Ich ciała, ubrania, telefon, klucz, meble odeszły i nigdy nie zostaną odnalezione. Tak jakby bomba spadła na ich półtora pokoju (taką część mieszkania zajmowali). Nie neutronowa, bo ona zostawia meble nietknięte wybuchem, lecz bomba czasu, która unicestwia nawet pamięć. „Budynek stoi, tak jak stał, ale miejsce jest doszczętnie ogołocone i nowi lokatorzy, nie, nowe oddziały okupują teren”. Wyobrażam więc sobie, że tutaj, po budańskiej stronie miasta, nas samym Dunajem zgromadzono to, co przeżyło wybuch bomby czasu.

Dlatego się upieram: zadanie tego sklepu to zbieranie dowodów śmierci i jest ono wypełniane znakomicie.”


Mariusz Szczygieł „ Nie ma”,  Wydawnictwo: Fundacja Instytut Reportażu (Dowody na Istnienie) Warszawa 2018.

Wybór fragmentów: AUDziękujemy za przesłanie błędu