Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 lipca. Imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa
13/05/2019 - 09:25

Dobra książka: "Nasza Święta, czyli rzecz o Ricie z Cascii i Nowego Sącza" (1)

W czym tkwi wyjątkowość życia i drogi ku świętości Rity z Cascii? Nie przestaje ona fascynować i inspirować przede wszystkim tym, iż w swoim życiu zdołała zrealizować wszystkie stojące przed kobietą powołania: była żoną i matką, wdową, siostrą zakonną, mistyczką. Dlaczego Rita jest święta?

Każdy święty jest szczególnym darem Bożym dla swoich czasów, a zarazem niesie w sobie pewną ponadczasowość. Święty Jan Paweł II ujął to w następujący sposób: „Święci praktycznie nie starzeją się nigdy, nie ulegają przedawnieniu, ale są stale świadkami młodości Kościoła”. Życie świętych jest żywą księgą, pełną ponadczasowych treści stale inspirujących kolejne pokolenia. W świetle tego zrozumiały staje się swoisty fenomen, jakim jest niezwykle żywotny rozwój kultu i popularność wielu świętych żyjących w odległych dla nas czasach. Pośród nich jest m.in. żyjąca na przełomie XIV i XV wieku św. Rita z Cascii, której kult – również w Polsce – cieszy się coraz większym zainteresowaniem. (…)

W czym tkwi wyjątkowość życia i drogi ku świętości Rity z Cascii? Nie przestaje ona fascynować i inspirować przede wszystkim tym, iż w swoim życiu zdołała zrealizować wszystkie stojące przed kobietą powołania: była żoną i matką, wdową, siostrą zakonną, mistyczką. Dlaczego Rita jest święta? Nie tyle ze względu na liczne cuda, którym pobożność ludowa przypisuje skuteczności jej wstawiennictwa u Boga Wszechmocnego, ile raczej z racji zdumiewającej „normalności” codziennej egzystencji, którą Rita przeżywała najpierw jako żona i matka, a następnie jako wdowa i wreszcie mniszka augustiańska”. Tysiące ludzi, którzy zwracają się do św. Rity z prośbą o pomoc, czynią to z głębokim przeświadczeniem, iż święta, która sama tak wiele przeżyła, jest ich szczególną orędowniczką u Boga we wszelakich sprawach. (…)

Czy Św. Rita to nasza święta? Takie pytanie mógłby postawić niejeden z nas zapytany o postać św. Rity. Dlaczego? Bo to święta jeszcze mało znana w Polsce i wśród nas. I mimo, iż zdobywa ona coraz większą „popularność” w naszej Ojczyźnie to jeszcze wielu niewiele może o niej powiedzieć, a jeszcze są pewnie tacy co o niej nie słyszeli wcale. Jest i tak, jak wyszło w czasie jednej rozmowy z człowiekiem, który gdy usłyszał o św. Ricie trochę żartem, a trochę z przekąsem zapytał: a co to już naszych, polskich świętych nie mamy, że musimy czcić św. Ritę? Mamy polskich świętych i ich też czcimy. Mamy i św. Ritę, tę niezwykłą świętą, która staje się coraz bardziej znana pośród naszych rodaków. Dlaczego? A to chyba dlatego, że to święta od spraw trudnych i beznadziejnych. To święta, która pomaga w problemach, które już po ludzku patrząc, są nie do rozwiązania. Św. Rita, to święta tak bliska współczesnemu człowiekowi, bo mimo, iż od jej życia i śmierci minęło już ponad pięć wieków, to wydaje się, że św. Rita to święta na współczesne czasy, znająca współczesne problemy, bo takimi samymi trudnościami było naznaczone jej życie. (…)

"Nasza Święta, czyli rzecz o Ricie z Cascii i Nowego Sącza", Autorzy: Irena Mogilska, dr Waldemar Nadolski, Jadwiga Papaj, Redakcja: Ks. Stanisław Kurczab, Wydawnictwo SK Limanowa, 2018 

Wybór fragmentów: Irena Mogilska

[email protected]

Książka nominowana w tegorocznej siódmej edycji Konkursu o nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)