Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
18/05/2019 - 10:00

Dobra książka: "Nasza Święta, czyli rzecz o Ricie z Cascii i Nowego Sącza" (6)

W czym tkwi wyjątkowość życia i drogi ku świętości Rity z Cascii? Nie przestaje ona fascynować i inspirować przede wszystkim tym, iż w swoim życiu zdołała zrealizować wszystkie stojące przed kobietą powołania: była żoną i matką, wdową, siostrą zakonną, mistyczką. Dlaczego Rita jest święta?

Rozwój kultu Świętej Rity w Nowym Sączu w latach 1993-2018.

Parafianie kościoła Matki Bożej Niepokalanej pokochali Św. Ritę od samego początku, od 1993 roku. Po uroczystym poświęceniu obrazu zorganizowano od razu nabożeństwo – nowennę, która do dziś jest odprawiana w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18:00, zaś uroczysty odpust z błogosławieństwem róż na każdej mszy był odprawiany w sądeckim kościele w liturgiczne wspomnienie św. Rity 22 maja. Nabożeństwa cały czas cieszą się dużą popularnością. Z czasem na nowennę do świętej Rity przybywali zarówno miejscowi parafianie, jak też wierni z Nowego Sącza i okolic. Rangę nabożeństw podniosły również relikwie. Pielgrzymujący wierni  składają swoje prośby i podziękowania, odczytywane na nowennie. Powstała pieśń ku czci świętej, która ubogaca nabożeństwa ku jej czci. Autorem słów oraz muzyki jest Jerzy Liber, organista kościoła. W dowód wdzięczności za otrzymane łaski pielgrzymi zostawiali liczne wota, które zostały umieszczane w specjalnych drewnianych gablotach wokół obrazu. Świadczą one o otrzymanych łaskach i licznych uzdrowieniach. W 2007 r. została założona specjalna „Księga Łask i Pielgrzymek”, a ponadto zapoczątkowano prowadzenie „Kroniki ku czci Św. Rity”, w której zapisywane są prośby i podziękowania czcicieli.

O kulcie św. Rity świadczą wciąż stojące przed Jej wizerunkiem świeże róże – kwiaty przynoszone przez wiernych, wciąż palące się świece. W nowennie aktualnie udział ok. 1500 osób – liczba tych wiernych wciąż wzrasta. Są to zarówno parafianie MBN i innych sądeckich kościołów, jak też wierni przybywający na nowennę spoza Nowego Sącza. Swój udział w nabożeństwach potwierdzali wierni przybywający z następujących miejscowości: Piwniczna, Podegrodzie, Obidza, Szczawnica, Tylicz, Olesno, Zalasowa, Rzeszów, Tarnów. Ludzie przychodzą do św. Rity ze swoimi najtrudniejszymi sprawami. Bo ta święta jest naprawdę niezwykle, cudownie skuteczną wstawienniczką do Boga w naszych sprawach nie do rozwiązania. Jej polecane problemy, których rozwiązać w żaden sposób nie można, jakoś niespodziewanie rozwiązują się. Przychodzą dziękować św. Ricie małżeństwa, które są razem, chociaż razem już być nie miały, przychodzą matki i ojcowie dziękować za powrót zbłąkanych na swych życiowych drogach dzieci. Przychodzą też zdrowi, którzy jeszcze niedawno bardzo byli chorzy. Przychodzą do św. Rity małżonkowie, którzy proszą o łaskę bycia rodzicami. Przychodzą, bo są przekonani, że łaski, które otrzymali zawdzięczają wstawiennictwu przed Bogiem św. Rity, bo są przekonani, że tam, gdzie ludzkie możliwości zostały wyczerpane, może pomóc ta święta, która jest patronką spraw beznadziejnych. Zawsze po modlitwach nowennowych jest sprawowana Eucharystia w intencji przedstawionych próśb i jako dziękczynienie za otrzymane łaski. Nabożeństwo kończy błogosławieństwo relikwiami św. Rity i ich ucałowanie.

"Nasza Święta, czyli rzecz o Ricie z Cascii i Nowego Sącza", Autorzy: Irena Mogilska, dr Waldemar Nadolski, Jadwiga Papaj, Redakcja: Ks. Stanisław Kurczab, Wydawnictwo SK Limanowa, 2018 

Wybór fragmentów: Irena Mogilska

[email protected]

Książka nominowana w tegorocznej siódmej edycji Konkursu o nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora 







Dziękujemy za przesłanie błędu