Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
05/11/2019 - 09:30

Dobra książka: Piotr J. Tengowski, „Dzieje Rzemiosła Nowosądeckiego” (2)

(...) gród położony w widłach Dunajca i Kamienicy w Nowym Sączu zapanował nad tymi trzema trasami komunikacyjnymi. Jest to jedna z najważniejszych przyczyn zlokalizowania tu miasta Nowego Sącza.

Można zadać pytanie, po co Wacławowi II było nowe miasto, położone tak blisko istniejącego Sącza? Przecież podstawą lokacji miasta nie może być chęć wyrządzenia psoty komukolwiek. Wprawdzie Przemyślida był władcą – ujmijmy to dyplomatycznie – nieco ekscentrycznym, nie umiał pisać ani czytać, nawet jako dorosły bał się ciemności oraz burz (chował się wówczas w komnacie wyłożonej relikwiami świętych), panicznie lękał się też miauczenia kotów, modlił się godzinami i golił głowę jak mnich, uczęszczał codziennie na wiele mszy, przejawiając skłonność do ascezy połączoną z, o dziwo, zamiłowaniem do rozpusty i zabawy, notorycznie łamał obietnice i nie dotrzymywał przyrzeczeń, ale był jednocześnie władcą wybitnie inteligentnym i ambitnym, a ponadto miał doświadczonych doradców.

Do czego niezbędny był królowi nowy gród? Musiał istnieć ważny interes. I był. Strategiczny. Ochrona niezwykle dochodowych szlaków handlowych i strzeżenie granic królestwa, którego Wacław II spodziewał się być długoletnim panem. W 1292 roku miał wszak zaledwie dwadzieścia jeden lat. W czasach, którymi się zajmujemy, ważną rolę miastotwórczą spełniały nie tylko połączenia drożne, lecz także obrona granicznych rubieży.  Wprawdzie grodzisko na Winnej Górze w Biegonicach kontrolowało dolinę Popradu i Dunajca, ale było oddalone od szlaku wzdłuż Kamienicy; gród w Starym Sączu strzegł jedynie drogi nad Popradem i nie panował nad szlakiem dunajcowym i kamienieckim. Grodziska w Podegrodziu czy też w Naszacowicach zabezpieczały tylko szlak dunajcowy. Dopiero gród położony w widłach Dunajca i Kamienicy w Nowym Sączu zapanował nad tymi trzema trasami komunikacyjnymi. Jest to jedna z najważniejszych przyczyn zlokalizowania tu miasta Nowego Sącza.

Piotr J. Tengowski, „Dzieje Rzemiosła Nowosądeckiego”, Wydawca Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, 2017
Wybór fragmentów: Piotr J. Tengowski







Dziękujemy za przesłanie błędu