Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
04/03/2018 - 17:55

Dobra książka. Sądeczanin poleca. Dominik Włoskiewicz "Bliżej prawdy" (7)

Czy życiem rządzi przypadek? Jaka jest rola ludzi, których spotykamy w swoim życiu? I wreszcie… Jaka jest celowość naszej obecności w życiu innych? Sens ludzkiej egzystencji i cierpienia obrazuje książka Dominika Włoskiewicza „Bliżej prawdy”... Historia jej bohatera unaocznia, że tylko Prawda, Bóg, Człowiek są w stanie wyzwolić go z własnych ograniczeń i „ściągnąć z niebezpiecznej krawędzi…”

– Nie wiem, ten facet brzmiał przekonująco. A we śnie ta dziewczynka… przecież tak dzieje się w naszym życiu. Ludzie umierają, choć nie powinni. Czym zawiniły małe dzieci, że ponoszą najwyższą karę? A ich rodzice? Choćby ten facet. Ma zrujnowane życie. Teraz już zawsze będzie jeździł na wózku.

– Tak musi być, żebyś poznał miłość Boga. Spójrz, jaki cel miała śmierć twojej matki. Nawróciłeś się. Nikt nie może zrozumieć śmierci jeśli, nie wierzy w Boga. Życie bez Niego załamuje się. Życie bez Boga prowadzi donikąd. On wyznacza ci cel. Idąc za Nim, stajesz się człowiekiem.

– A teraz nim nie jestem?

– Jesteś, ale nie w pełni. Tylko Bóg sprawia, że odzyskujesz utracone człowieczeństwo. A straciłeś je w momencie, gdy zgrzeszyli pierwsi rodzice.

– Więc kim jest człowiek?

– Człowiekiem jesteś wtedy, gdy przyjmujesz Boga do swojego serca. Tylko w łączności z Nim możesz być spełniony. Bóg stworzył człowieka i przeznaczył go do miłości. A Bóg jest miłością. Jedyny cel człowieka po tym, jak zgrzeszył, to wrócić do Stwórcy. On zrobi wszystko, by cię odnaleźć. Odbiera nam najbliższych, dopuszcza choroby i kalectwo. Ale nie robi tego, by nas karać. Nigdy tego nie robi. Cel jest tylko jeden: pozyskać człowieka. Bóg nie patrzy jak człowiek, On widzi wszystko w pełni.

– Trudno mi to pojąć.

– Wyobraź sobie Labirynt, w którym chodzi człowiek. Tym labiryntem jest nasze życie. Czym więcej grzeszysz, tym bardziej się w nim gubisz. Błądzisz, nie wiedząc, dokąd zmierzasz. Tylko Bóg widzi, dokąd idziesz. Jeśli jesteś już bliski dojścia do przepaści, wtedy musi gwałtownie interweniować. On nie pozwoli ci zginąć. Mówisz, że ten mężczyzna leżący w sali obok, ma zrujnowany życie. Nieprawda. On je dopiero teraz odzyska. Jego życie stało na krawędzi potępienia. Bóg odebrał mu możliwość poruszania się, by zatrzymać ten ostateczny krok. Krok w otchłań. Dla niego najważniejsze jest zbawienie, a nie długie życie. To On jest naszym celem, a nie nasze ziemskie pragnienia o bogactwie, długim życiu i wszystkim, co przyziemne.

– A śmierć małego dziecka? Czy to grzech pragnąć rodziny?

– Nie ma jednej reguły dla wszystkich ludzi. Bóg spogląda na ciebie indywidualnie. Jeśli lepsza dla twojego zbawienia będzie utrata najbliższych, to tak się stanie. Ale pamiętaj, On robi to tylko w ostateczności. Codziennie daje ludziom znaki, by się nawrócili. Ale oni nie chcą Go słuchać. Dlatego musi wstrząsnąć ich życiem, by zobaczyli jego sens.

– Miałeś rację, mówiąc, że nie da się tego zrozumieć bez Boga. Gdyby On nie istniał, to wszystko byłoby niczym. Zostałyby tylko płacz, smutek i rozpacz.

– On potrafi odebrać człowiekowi wszystko, lecz wszystko też potrafi dać. (…).

Otóż w naszym życiu bywa podobnie. Piszesz kolejne karty swojego życia, budujesz coś i w końcu mówisz sobie: „Moje życie nie ma sensu, o niczym nie opowiada”. Ale tu pojawia się Bóg. Stwórca wsłuchuje się w twoją opowieść i każdego dnia mówi ci: „Twoje życie ma sens. Twoje życie ma sens! Ponieważ to życie opowiada o twojej relacji do Mnie! Relacji pełnej miłości. Słucham cię każdego dnia, odkąd istniejesz, i uwierz mi, że nie ma nic w twym życiu, co byłoby pozbawione sensu”.

Wiecie, na czym to polega? Sami jesteśmy niczym, jesteśmy pustymi dźwiękami na pięciolinii. Bóg natomiast wzbogaca nasze życie swoim słowem. A jak mówi św. Jan: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo” (…).

Cytaty pochodzą z książki: Dominik Włoskiewicz, Bliżej prawdy, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2016Dziękujemy za przesłanie błędu