Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
17/01/2018 - 09:30

Dobra książka. Sądeczanin poleca. Mariola Wołochowicz "6 zaskakujących pragnień dzieci. Rodzice nie bójcie się wymagać!" (3)

Prezentowana książka wpisuje się w nurt problematyki o niełatwej sztuce wychowania dzieci. Modlitewne prośby dzieci za rodziców stały się jej podstawą. Autorka, skupiając uwagę na sześciu aspektach rodzicielstwa, daje nam możliwość zanurzenia się we własne życie rodzinne i dokonania jego przewartościowania. Może to przynieść korzyści zarówno dzieciom np. szczęśliwe dzieciństwo i właściwe przygotowanie do dorosłości, jak i rodzicom – satysfakcję z dobrze wypełnionej roli.

PRAGNIENIE DRUGIE: RODZICE,  NIE „DAROWUJCIE” NAM NASZYCH PRZEWINIEŃ!

Właściwie dopiero podczas pisania tej książki dotarło do nas, że nasze dzieci po prostu potrzebują oprzeć się na czymś stałym. Duch Święty stara się nam przekazać, że one bardzo tego pragną! Dzieci chcą i potrzebują wyraźnie widzieć, czy normy i zasady, które im dyktujemy, naprawdę obowiązują. Chcą pewności, czy wymagany tego, o czym  im mówimy.(…).  Jeżeli chcemy wygrać wychowawczo – dzieci potrzebują od nas dwóch rzeczy:

– Usłyszeć od nas powiedziane jasno i czytelnie, czego od nich oczekujemy. Powiedziane słowami i zaraz – gdy to tylko możliwe – pokazane czynami. To jest poziom instrukcji.

– Następnie, gdy widzimy, że dziecko rozumie instrukcję – trenujemy je w danej sprawności tak długo, aż ją opanuje. Dopiero wówczas wymagamy jej jako normy. Dzieci właśnie wtedy czują się bezpieczne. Mało tego, warto uświadomić sobie, że jeżeli nie podajemy im norm,  nie tylko ich nie kochamy, czyniąc ich niepewnymi, ale prowokujemy do nawyku znajdowania sobie wykrętów. Papież Franciszek w książce „Wymagania i pasja. O wychowaniu chrześcijańskim” podkreśla wielokrotnie, że bylejakość naszej rodzicielskiej strony „rodzi wśród naszej młodzieży ogromną niepewność i motywuje ją do powierzchowności i praktykowania wszelkiego rodzaju ucieczek. (…). Miłość jest jednak wymagająca. Domaga się zaangażowania najlepszych środków, wytrwałej chęci, obudzenia pasji i wyruszenia z cierpliwością w drogę”. (…). Wymaganie od dziecka wcale nie oznacza z naszej strony gniewu czy wściekłości, lecz raczej konsekwentne egzekwowanie. Bez wykrętów. Bez fałszywej litości. Gdy nie wymagamy – dzieci chwilowo mogą być zadowolone, ale potem rozpuszczone. Bez ukształtowanego charakteru i wyćwiczonej silnej woli mogą nas wręcz znienawidzić. Dzieci, od których nie wymagamy są nieszczęśliwe, ponieważ nie pozwalamy im, aby własnym wysiłkiem coś osiągnęły. Co gorsza, jeśli od dzieci skutecznie nie wymagamy, to nie tylko pozbawiamy je ich własnego dorobku, ale możemy uczynić z nich (a najprawdopodobniej uczynimy) życiowe pokraki. A że takich jest obecnie większość? No cóż płacimy za to wszyscy jako społeczeństwo. Czas zacząć odkręcać ten fatalny stan. Zapewniamy, że można! (…). Warto raz na zawsze przyjąć jedną najprostszą zasadę: „zawsze, kiedy mówisz, że czegoś oczekujesz – oczekuj tego naprawdę”. Wtedy nie będzie wątpliwości i nieporozumień. Dotyczy to zarówno naszych obietnic danych dzieciom (nasza znajoma miała kiedyś problem: obiecała dziecku medal w nagrodę, a potem nie mogła go zdobyć), jak też w równej mierze konsekwencji negatywnych, gdy dziecko złamie ustaloną wcześniej zasadę. (…). Wymagania muszą być oczywiście rozsądne. I koniecznie elastyczne. To, co było dobre wczoraj lub dziś, wcale nie musi nadawać się na jutro. Niezwykle ważna jest precyzja. Nie może być to rzucone skrótowo: „bo ci to zabiorę” itp. Dziecko, gdy uprzedzamy je o konsekwencjach, musi wiedzieć dokładnie, czego dotyczą i muszą być one dla niego znaczące. (…). Od tego, czy nie będziesz „darowywał”, zależy, czy twoje dziecko będzie w stanie panować nad swoim życiem, stawiając czoła wyzwaniom, opierając się nałogom (…).  Nieustanne „darowywanie” może kosztować je życie, a nie tylko powodzenie. Może kosztować je nawet życie wieczne. I twoje dziecko będzie mieć o to do ciebie słuszne pretensje.

Cytaty pochodzą z książki: Mariola Wołochowicz, 6 zaskakujących pragnień dzieci. Rodzice nie bójcie się wymagać! Edycja św. Pawła, Częstochowa 2017

Oprac. Iwona Stępień







Dziękujemy za przesłanie błędu