Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
07/06/2018 - 10:55

Dobra książka. Sądeczanin poleca. Mariusz Szczygieł, "Gottland" (3)

"Ta książka inspiruje pod każdym względem". Lidove noviny

Styczeń 1912 roku:          Maňa

Jedzie do Wiednia na sławny czeski bal, jest już znanym szewcem, wysyła swoje buty na Bałkany i do Azji Mniejszej. Ma nadzieję, że na balu pozna przyszłą żonę. Podoba mu się Maňa Menčiková, córka kustosza cesarskiej biblioteki. Dziewczyna gra na pianinie, mówi trzema językami. Tomáš wie, że na wszystko trzeba mieć spisaną umowę. Wysyła przyjaciela, aby spytał pannę, czy podpisze taki oto zapis: w razie, gdyby nie mogła urodzić dziecka, rozwiodą się.

- A czegóż dobrego od niego mogę żądać, gdybym nie spełniła jego nadziei? – odpowiada przyszła Marie Batová. (…)

28 czerwca 1914 roku:    Wojna

W Sarajewie kończy życie arcyksiążę Ferdynand. Austria ogłasza mobilizację. (…)

Tomáš Bata jest przerażony: na wojnę prowadzoną przez austro-węgierską monarchię muszą zgłosić się wszyscy pracownicy jego fabryki. Następnego dnia przy kawie i jajkach na bekonie wpada na pomysł: pojedzie do Wiednia, wymusi zamówienia na buty dla wojska. (…)

Uważa, że rzeczywistości nie można ulegać, należy ją zawsze umiejętnie wykorzystać do swoich celów. W ciągu dwóch dni dostaje zamówienie na pół miliona par i poręczenie, że jego robotnicy nie pójdą na wojnę. (…)

Pracę rozdaje także robotnikom i szewcom niezatrudnionym u niego. Nawet tym, którzy byli jego zaprzysięgłymi wrogami. Podobno całą okolicę ratuje przed pójściem na front.
Pod koniec wojny, mimo kryzysu, będzie miał około pięciu tysięcy robotników, którzy dziennie będą produkować dziesięć tysięcy par wojskowych butów. (…)

17 września 1914 roku:  Tomík

Bacie rodzi się syn Tomáš, nazywany dla odróżnienia Tomíkiem. (Żyje do dziś).

Rok 1920:            Człowiek

Sześcioletni Tomík chodzi do szkoły boso. Jego ojciec życzy sobie, aby niczym nie różnił się od swoich kolegów ze Zlína.
(…).

Mariusz Szczygieł, „Gottland”, wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010 r., wydanie II poprawione (wydanie pierwsze 2006 r.). Cytowane fragmenty pochodzą z rozdziału: "Ani kroku bez Baty".
Cytat z "Lidovych novin" zaczerpnięty z okładki książki.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe