Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 lutego. Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora
16/10/2019 - 09:20

Dobra książka: "Złość, jak nie zmienić jej we wściekłość?" (3)

Zachowania agresywne utrwaliły się w toku ewolucji, gdyż pomagały rozwiązywać problemy adaptacyjne naszych przodków, takie jak: zdobywanie zasobów, obrona przed atakiem, pokonanie rywali seksualnych, walka o miejsce w hierarchii (...)

Dlaczego u człowieka agresja wewnątrzgatunkowa jest tak nasilona? Zdaniem Lorenza powodem jest zanik tych instynktownych mechanizmów hamowania agresji (co mogłoby powstrzymać rozjuszonego człowieka?), a także rozwój broni, pozwalającej ludziom zabijać innych sprawniej i na odległość.

Agresywną energię można jednak rozładować w sposób społecznie aprobowany, np. w trakcie rywalizacji sportowej. Instynktywistyczne koncepcje agresji są powszechnie krytykowane. Zarzuca się im między innymi niejasność samego terminu instynkt, a co za tym idzie brak możliwości prowadzenia badań empirycznych. Ponadto zgodnie z tą koncepcją wyładowanie agresywnego instynktu powinno zapobiegać kolejnej reakcji agresywnej do momentu, aż znów nagromadzi się agresywna energia. Życie jednak dowodzi – a badania to potwierdzają – że agresywne reakcje często następują jedna po drugiej.

Można się także zastanawiać, gdzie w organizmie zbiera się agresywna energia. Dziś uważa się, że mózg przetwarza informacje, a więc funkcjonuje raczej jak procesor komputera, a nie kocioł parowy. Wiemy też, że można wyuczyć się agresywnych zachowań, co stoi w sprzeczności z ideą instynktownego, spontanicznego uwalniania agresywnej energii. (…).

Zachowania agresywne utrwaliły się w toku ewolucji, gdyż pomagały rozwiązywać problemy adaptacyjne naszych przodków, takie jak: zdobywanie zasobów, obrona przed atakiem, pokonanie rywali seksualnych, walka o miejsce w hierarchii, odstraszanie agresorów oraz powstrzymanie stałych partnerów seksualnych od niewierności. Nawet krańcowo agresywne zachowania, jak morderstwo, pełnią swoją rolę. Joshua Duntley i David Buss wskazują, iż pozbawienie kogoś życia może służyć wielu celom: zabezpieczeniu siebie i swoich bliskich przed doznaniem poważnej krzywdy, budowaniu reputacji człowieka groźnego i zdecydowanego na wszystko w obronie swoich praw, wyeliminowaniu osób niespokrewnionych, które mogą się przyczynić do utraty istotnych zasobów.
Najwyższy poziom agresji fizycznej obserwuje się u młodych mężczyzn, w wieku 15–25 lat. Wyjaśnia to m.in. psychoewolucyjna teoria inwestycji rodzicielskiej, sformułowana przez Roberta Triversa. (…).

Cytaty z rozdziału: „Krzywdziciele i skrzywdzeni”, Przemysław Piotrowski

„Złość. Jak nie zmienić jej we wściekłość”, redakcja Piotr Żak, Dorota Krzemionka, wydawnictwo Charaktery, 2019
Dziękujemy wydawnictwu Charaktery za udostępnienie wybranych fragmentówDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020