Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
24/06/2014 - 15:35

Doktorat ks. Kudelki. Opisał męczeństwo sądeckich kapłanów

Ks. Jan Kudelka obronił dzisiaj na Uniwersytecie Zielonogórskim pracę doktorską, która przedstawił na bazie swojej publikacji "Kościół na Sądecczyźnie w godzinie próby 1939-1945".
Książka wyszła w 2011 r. w drukarni ojców redemptorystów w Tuchowie w mikroskopijnym nakładzie 100 egz., sfinansowanym przez Autora ze skromnej emerytury kapłańskiej. Ks. Kudelko przebywa w domu emerytowanych księży w Grywałdzie k. Krościenka.

W następnym roku ks. Kudelko dostał Nagrodę im. Szczęsnego Morawskiego "Sądecczyzna" za najlepszą pracę historyczną o Sądecczyźnie, przyznawaną przez Almanach Muszyny, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, PTH i Stowarzyszenie "Civitas Christiana".
Jan M. Ruchała z zarządu PTH Oddział Nowy Sącz wyszedł obecnie z inicjatywą wykonania dodruku książki i sprawa jest na dobrej drodze. Biskup Jan Piotrowski, do niedawna proboszcz sądeckiej fary, obiecał pomoc finansową Kurii dla drugiego wydania pracy ks. dra Jana Kudelki.

- Rzecz to niezwykle cenna, traktuje bowiem o sądeckich kapłanach - bohaterach, którzy w godzinie próby oddali życie za wolność Ojczyzny. Autor pisze między innymi o księdzu Władysławie Deszczu i księdzu Tadeuszu Kaczmarczyku, wikariuszach kościoła św. Małgorzaty, rozstrzelanych przez Niemców w Biegonicach 21 sierpnia 1941 roku. W tej samej egzekucji zginął ksiądz Jan Bardel, proboszcz Trzetrzewiny i malarz Bolesław Barbacki - mówi Jan M. Ruchała.
(s), fot. archiwum


Dziękujemy za przesłanie błędu