Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
22/05/2016 - 06:20

Dolina Dunajca z Grand Prix w Dąbrowie Górniczej

Sądecki zespół regionalny zdobył Grand Prix na VIII Międzykulturowym Festiwalu „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej oraz I miejsce na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach.

Sukcesami rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca „Dolina Dunajca” tegoroczny sezon artystyczny, uczestnicząc w kilku imprezach folklorystycznych, w tym w dwóch festiwalach konkursowych. Pierwszym z nich był VIII Międzykulturowy Festiwal „Zagłębie i Sąsiedzi" w Dąbrowie Górniczej - jeden z największych wydarzeń związanych z folklorem w tym regionie. Wydarzenie ma formę konkursu, gdzie zespoły rywalizują ze sobą w poszczególnych kategoriach tematycznych: zespoły taneczne, kapele ludowe, grupy śpiewacze.

Uczestnicy mieli  za zadanie przedstawić zgodny z tradycjami i ludowym pierwowzorem program artystyczny. Ich zmagania oceniła Rada Artystyczna, złożona z fachowców i ekspertów m.in. Polskiej Sekcji C.I.O.F.F. Tym razem  Grand Prix  festiwalu przyznano Dolinie Dunajca, a dla kapeli zespołu I miejsce w konkursie kapel. Rada Artystyczna nie szczędziła słów uznania pod adresem wykonawców programu, kapeli oraz  choreografa.

Udział w festiwalu był także okazją do zawarcia nowych znajomości z zespołami uczestniczącymi w Festiwalu, co z kolei zaowocowało zaproszeniami na kolejne występy w kraju – zaznacza Kazimiera Legutko, kierownik zespołu.

A już w „weekend majowy", wspólnym biesiadowaniem,  Dolina Dunajca  rozpoczęła majówkę w sądeckim skansenie. Była nauka łąckich i  sądeckich przyśpiewek,  nauka tańca,  a wszystko to przy pięknej, słonecznej pogodzie z zapachem smakowitych, świeżo pieczonych podpłomyków, które można było degustować „prosto z pieca" w Chacie z Gostwicy. Po wspólnym biesiadowaniu Zespół Dolina Dunajca  wystąpił z programem Lachów Sądeckich na scenie Amfiteatru Sadeckiego Skansenu.

Po makowym weekendzie przyszedł kolejny sukces na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystyczny „Złoty Kłos" w  Zebrzydowicach – I miejsce w kat. zespołów artystycznie opracowanych.

„Złoty Kłos" to festiwal z długoletnią tradycją, który ma na celu ochronę tradycji ludowego śpiewu, muzyki i tańca z uwzględnieniem autentycznego repertuaru i sposobów wykonania. Istotne też jest zachowanie lokalnej gwary, tradycyjnego stroju, oraz stylu własnego regionu. Celem festiwalu jest również zapoznanie się z wartościami folkloru z różnych regionów Polski w tym Śląska Górnego i Cieszyńskiego, Zagłębia Dąbrowskiego i Ziemi Częstochowskiej oraz Czech i Słowacji – mówi kierownik zespołu.

W okresie ostatnich trzech lat w skład Zespołu „Dolina Dunajca” przyjęto ok. 30  młodych ludzi chętnych do aktywnego uczestnictwa w propagowaniu folkloru regionu górali łącko-kamienickich i Lachów Sądeckich.

Ostatnie sukcesy, to sukcesy  nie tylko tancerzy i kapeli zespołu, ale przede wszystkim  Jarka Sareckiego, który doskonale przygotował Zespół do tegorocznego sezonu. Pod jego kierunkiem, prezentowany od prawie 45 lat przez Dolinę Dunajca folklor górali łącko kamienickich i Lachów sądeckich zyskuje zupełnie nowe opracowanie choreograficzne. Mimo tak krótkiego czasu, ten „odnowiony" program artystyczny, w odmłodzonym również składzie osobowym tancerzy i śpiewaków, już zyskał uznanie publiczności i ekspertów, przynosząc pierwsze nagrody. Powiększa się dorobek artystyczny Doliny Dunajca. Młody, ambitny zespół kontynuuje rozpoczęte wiele lat temu propagowanie rodzimej tradycji i promocję Sądecczyzny w kraju i zagranicą poprzez udział w różnorakich imprezach i festiwalach folklorystycznych – dodaje Legutko.

(JB)
Fot. archiwum Zespołu „Dolina Dunajca”

Dolina Dunajca z Grand Prix w Dąbrowie Górniczej










Dziękujemy za przesłanie błędu