Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
24/01/2022 - 12:10

Dramatyczne dane! Ogromna liczba zgonów wśród księży. A następców coraz mniej...

Te dane wyglądają bardzo niepokojąco. W latach 2018-2021 zmarło w diecezji tarnowskiej aż 112 księży. Kolejnych 5 kapłanów odeszło już w 2022 roku. Dla porównania, w tym okresie wyświęconych zostało 81 diakonów. Różnica jest więc bardzo duża.

Zobacz też: Ci księża odeszli w 2021 roku

Statystyki dotyczące ilości zgonów są w ostatnim czasie bardzo niepokojące. Niestety, dotyczy to również księży z diecezji tarnowskiej, których umiera bardzo dużo. Tylko w tym roku odeszło już pięciu - ks. Ryszard Guzik, ks. Franciszek Pacholik, ks. Andrzej Jedynak, ks. Waldemar Sosnowski i ks. Ryszard Karp.

Portal Diecezji Tarnowskiej opublikował niedawno listę księży zmarłych od 2018 roku.- Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach i sprawowanych mszach świętych! – czytamy. Niestety, widać znaczny wzrost zgonów w ostatnich dwóch latach.

W 2018 roku zmarło 18 kapłanów, natomiast w 2019 – 19. Zdecydowanie gorzej było w 2020 roku. Z czego to wynikało? Nie zapominajmy, że to właśnie wtedy rozpoczęła się na dobre epidemia koronawirusa i zostały wprowadzone pierwsze obostrzenia utrzymywane przez rząd bardzo długo.

Odeszło wówczas aż 48 księży. Wielu było związanych z naszym regionem, wystarczy tutaj wymienić m.in. Ks. Antoni Pisia (proboszcza parafii Męcina) czy Ks. Stanisława Trytka (emerytowananego proboszcza parafii Kamionka Wielka).

W ubiegłym roku zgonów było na szczęście mniej jednak ich liczba również była wysoka. W 2021 roku zmarło łącznie 27 księży. Wśród nich byli m.in. Ks. Piotr Głód (duszpasterz w parafii Nawojowa) i  Ks. Stanisław Koza (proboszcz parafii Siekierczyna).

Łącznie w ostatnich 4 latach odeszło więc aż 112 księży (nie licząc pięciu kapłanów, którzy odeszli w 2022 roku). To bardzo niepokojąca statystyka, zwłaszcza jeśli spojrzymy na nią w szerszym kontekście

Od 2018 roku święcenia kapłańskie przyjęło tylko 81 diakonów. W poprzednim roku było ich zaledwie 14. Diecezja ma zatem już 36 kapłanów mniej.  To musi budzić niepokój… ([email protected], fot.: Pixabay/ Zdjęcie ilustracyjne , źródło: Portal Diecezji Tarnowskiej)


Dziękujemy za przesłanie błędu