Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
08/02/2013 - 10:27

Druga rocznica śmierci abpa Józefa Życińskiego

W niedzielę - 10 lutego, minie druga rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego, byłego biskupa tarnowskiego. Zmarł nagle w Rzymie. Abp Życiński został pochowany w krypcie archikatedry lubelskiej.
Z okazji rocznicy, Mszy św. w archikatedrze w Lublinie będzie przewodniczyć abp Stanisław Budzik, a homilię wygłosi ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL JPII. Eucharystia zostanie odprawiona 10 lutego (niedziela) o godz. 19.00.
Metropolita lubelski, jako ordynariusz tarnowski (1990-1997) wielokrotnie bywał w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie. 8 listopada 1992 roku, na sądeckim rynku, przewodniczył Mszy Świętej dziękczynnej wieńczącej obchody 700-lecia miasta z udziałem prezydenta Lecha Wałęsy. Rok później przewodniczył Eucharystii z okazji 100-lecia Straży Pożarnej w Nowym Sączu. 1 września 1993 r. erygował Liceum Katolickie w Nowym Sączu (dziś Zespół Szkół Katolickich im. bł. P.J. Frassati).
Dzięki arcybiskupowi Życińskiego bazylika św. Małgorzaty została podniesiona do rangi bazyliki mniejszej i odrodziła się kapituła kolegiacka, a przy parafii farnej powstało studio Radia Dobra Nowina. Biskup konsekrował wiele kościołów m.in. kościół MB Niepokalanej w Nowym Sączu oraz Ciała i Krwi Chrystusa w Brzeznej. Wmurował kamień węgielny pod Dom Parafialny im. ks. Jerzego Popiełuszki w Marcinkowicach. Przygotował koronację wizerunku MB Bolesnej w Czarnym Potoku. Przewodniczył sumom odpustowym w Starym i Nowym Sączu, w Limanowej i w Pasierbcu.
Arcybiskup zainicjował budowę ośrodka rekolekcyjnego „Arka” w Gródku nad Dunajcem. Uśmierzył też spory z grekokatolikami i prawosławnymi w Krynicy-Zdroju i okolicach, zwracając prawowitym właścicielom niektóre świątynie użytkowane po wojnie przez rzymskich katolików, albo udostępniając świątynie dla różnych obrządków.

(KB)
Fot. arch. Radia RDN






Dziękujemy za przesłanie błędu