Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
18/05/2022 - 18:10

DRUZBACKA! Oni wiedzą jak rozkręcić każde wesele! [ZDJĘCIA]

Aż przez cztery dni trwała prezentacja i rywalizacja podczas 39. Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu.

DRUZBACKA to najstarszy i o największym zasięgu przegląd w regionie, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Jego początki sięgają roku 1980. Podstawowym założeniem programowym konkursu było i jest ratowanie ludowej tradycji muzycznej z zachowaniem wszystkich tradycyjnych cech stylistycznych w muzyce, śpiewie.

W tegorocznej edycji były aż 143 prezentacji konkursowych, których wykonawcy pochodzili z czterech powiatów limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego i suskiego). Wystąpiło: 25 muzyk (16 dorosłych, 5 młodzieżowych i 4 dziecięcych), 41 instrumentalistów (14 dorosłych, 12 młodzieżowych, 15 dziecięcych), 30 grup śpiewaczych dorosłych, 26 śpiewaków solistów (14 dorosłych, 4 młodzieżowych, 8 dziecięcych), 14 mistrzów z uczniami, 7 punktów programu z kategorii drużbów i starostów weselnych.

Zobacz też: Relacja ze spotkania z Beatą Pawlikowską. Radzi, bo sama doświadczyła

Ich poziom i wierność naszej tradycji oceniali: Anna Borucka-Szotkowska – etnomuzykolog, Jadwiga Adamczyk - muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Artur Czesak – językoznawca i Benedykt Kafel - etnograf

Nagrody główne powędrowały do zespołu JURKOWIANIE z Jurkowa („Złote Basy” w Konkursie Muzyk Ludowych), Marty Koseckiej ze Skrzętli-Rojówki („Złote Skrzypce” w Konkursie Instrumentalistów”), grupy śpiewaczej LACHOWSKIE DZIEWCZYNY z Podegrodzia („Złoty Słowik” w Konkursie Grup Śpiewaczych) oraz Dawida Ciągło z Podegrodzia („Złota Siekierka” w Konkursie Drużbów oraz Mowy Starosty Weselnego). (oprac. ES źródło MCK Sokół Fot.: fot. Maksymilian Zięba i Bartłomiej Wawrzyniak | MCK SOKÓŁ)







Dziękujemy za przesłanie błędu