Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
28/07/2013 - 09:19

Dzień Afrykańsko- Ukraińsko- Żywiecki. Niezwykły występ zespołów

Sobotni występ był jedyny w swoim rodzaju. Po raz pierwszy na scenie wystąpiły trzy, a nie jak zawsze dwa zespoły kamrackie. Festiwalowa publiczność miała okazje obejrzeć grupe Hulajniki, Freespirit oraz Gorgany.
Wczorajszy występy grup kamrackich były już ostatnimi w ramach XXI Festiwalu „Święto Dzieci Gór”. Na scenie zaprezentował się Zespół Regionalny Hulajniki, który powstał w 1999 roku, przy Szkole Podstawowej w Milówce, położonej w Beskidzie Żywieckim. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z gwary górali żywieckich, gdzie hulajnik to młody pasterz lubiący się bawić. Grupa w swoim repertuarze posiada tańce góralskie, pieśni i zabawy, a także kolędy i pastorałki. Charakter tańców oraz muzyki jest pełen werwy i temperamentu, tak bardzo typowych dla ludzi żyjących w górach. Stroje, w których tańczą dzieci i młodzież są autentycznymi strojami górali żywieckich. Festiwalowa publiczność zgromadzona w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji miała okazje zobaczyć program „Na pasionki”. Głównym tematem występu były zabawy, gry i tańce chłopców i dziewcząt umilających sobie czas wypasu na polanie.
Ogromnym zaskoczeniem był występ Zespół Tańca Ludowego Freespirit z Ghany został założony przez Fundację FREESPIRIT w 2007 roku. Grupa od trzech lat starała się wystąpił na festiwalu. Członkami zespołu są dzieci mieszkające w rybackiej wiosce Moree, położonej nad Zatoką Gwinejską. Dzieci wykazują się niebywałą chęcią uczenia się i pielęgnowania ghanijskiej kultury, a szczególnie tradycyjnego, regionalnego tańca i gry na bębnach. Sądeczanie oraz turyści obejrzeli przygotowane przez grupę tańce: fume-fume (bardzo popularny, pełen wdzięku taniec z regionu Akra), kpatsa (taniec wyrażający młodzieńczą radość), zulu (taniec wojenny pochodzący z Afryki Południowej), kadodo (taniec z regionu Wolta, wywodzący się z czasów europejskiej okupacji). Zespołowi towarzyszył grupa muzyków grających na różnych bębnach, dzwonkach gukogui oraz specjalnych rogach.
Zespół muzyki ludowej i tańca Gorgany, pochodzi ze Lwowa i został założony w 2004 roku. Celem jego działalności jest rekonstrukcja i promocja autentycznego folkloru regionu podkarpackiego, zamieszkałego przez Hucułów i Bojków. Stąd też członkowie zespołu prezentują tańce charakterystyczne dla tych dwóch grup etnicznych. Festiwalowa publiczność podziwiała takie tańce jak hucułka (najbardziej popularny taniec huculski), gołąbeczka, arkan (starodawny huculski taniec męski), storcak (taniec bojkowski), kariczka (dziewczęcy taniec łemkowski), bojkiwczanka. Nie zabrakło oczywiście takich instrumentów jak akordeon, skrzypce, kontrabas, friłka (tradycyjny ukraiński flet) oraz cymbały.

Opr. MG
Źródło: MCK Sokół
Fot. Piotr Gryźlak, MCK Sokół
 






Dziękujemy za przesłanie błędu