Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 lipca. Imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa
03/07/2018 - 10:25

Dziś wyniki matur, dziś rejestracja na studia. Gorący wtorek maturzystów

Absolwenci liceów i techników mają za sobą nieprzespaną noc. Z poniedziałku na wtorek logowali się na stronie CKE by ściągnąć wyniki swoich egzaminów maturalnych. Nie mają czasu na sen, bo kończy się rekrutacja na studia.


Dla maturzystów początek lipca to gorączkowy okres. Od północy mogą sprawdzać wyniki egzaminów maturalnych w serwisie CKE. Czy będą mieć szansę dostać się na wymarzone studia? Kto nie podjął decyzji musi działać błyskawicznie, bo w większość uczelni rejestracja już się kończy - na Uniwersytecie Warszawskim już 4 lipca, na Jagiellońskim 6 lipca.

Przyszli studenci mają więc naprawdę niewiele czasu, a dodatkowym utrudnieniem jest to, że nie wszystkie uczelnie podają progi punktowe na dany kierunek. Tegoroczni maturzyści nie wiedzą zatem, czy mają szansę dostać się na upragnione studia. Uniwersytet Jagielloński zrezygnował z publikacji progów punktowych, bo władze uczelni uznały, że są to informacje, które wprowadzają kandydatów w błąd co do ich szans dostania się na studia.

- Dość często zdarza się, że zmieniają się uwzględniane w rekrutacji przedmioty, ich wagi czy liczba dostępnych miejsc - informuje Uniwersytet Jagielloński. - To sprawia, że progi z poprzednich lat nie mają nic wspólnego z tym, jak będzie wyglądała lista rankingowa w tym roku i nie można się nimi sugerować, oceniając swoje szanse. Rok do roku zmienia się też często drastycznie zainteresowanie kandydatów kierunkami, co może sprawić, że próg znacznie pójdzie do góry lub w dół.

Uniwersytet Warszawski takich wątpliwości nie ma. Podaje minimalną liczbę punktów z przedmiotów maturalnych konieczną do zakwalifikowania się. Na kierunek prawo to 60 punktów, natomiast aby dostać się na psychologię potrzeba 30 punktów. 

Karolina KosibaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)