Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
15/04/2022 - 11:20

Dzisiaj wspominamy mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Obowiązuje post ścisły

Dzisiaj Wielki Piątek. Wspominamy mękę i śmierć Jezusa na drzewie krzyża. Warto zatrzymać się choć na chwilę o godz. 15, aby uczcić moment śmierci Jezusa. Jest to jedyny dzień w roku, w którym kapłani nie sprawują Eucharystii. Nie zapominajmy również o tym, że podobnie jak w Środę Popielcową, tak i w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

Krzyż jest najważniejszym symbolem Wielkiego Piątku. Dla chrześcijan, to znak zbawienia i pamiątka dobrowolnej ofiary Jezusa Chrystusa za zbawienie świata. To dlatego w IV wieku zrodził się zwyczaj adoracji jedynie prawdziwych relikwii Krzyża Zbawiciela. Z czasem coraz więcej kościołów pozyskiwało małe fragmenty z Krzyża Zbawiciela przygotowując dla nich relikwiarze w formie Krzyża. Były one przedmiotem czci i adoracji w Wielki Piątek. Obecnie w liturgii i w naszych nabożeństwach do adoracji są wystawiane Krzyże bardziej okazałe, na których umieszczany jest wizerunek Chrystusa cierpiącego.

Zobacz też Rekolekcje wielkopostne cz.14: „Nie dajmy się pogrzebać bo Jezus zmartwychwstał”

Dzisiaj od samego rana wierni gromadzą się w kościołach i adorują Pana Jezusa w Ciemnicy. Późnym popołudniem rozpocznie się Liturgia Wielkiego Piątku. Kapłani w czerwonych szatach, które symbolizują miłość zwyciężającą na krzyżu, w ciszy wejdą przed ołtarz i upadną na twarz. Jest to symbol uniżenia się człowieka oraz smutek i ból Kościoła. Wierni także uklękną i będą modlić się w ciszy, po czym rozpocznie się Liturgia Słowa. Kapłan odczyta opis Męki Pańskiej.

Głównym i najważniejszym punktem wielkopiątkowej liturgii będzie adoracja Krzyża. Następnie duchowni udzielą wiernym Komunii św. Na zakończenie przeniosą Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, a główny ołtarz w świątyni zostanie obnażony. Wierni będą adorować Pana Jezusa do późnych godzin nocnych i przez całą Wielką Sobotę.

Zobacz też Spowiedź w sądeckich parafiach. Sprawdź, gdzie i kiedy możesz się wyspowiadać 

W bazylice Grobu Bożego w Jerozolimie można zobaczyć pęknięcie w skale, w którą został wbity Krzyż Jezusa. Podania przekazują, że poniżej tego miejsca znajduje się również grób Adama. Ma to podkreślić prawdę, że śmierć Chrystusa odkupiła grzech pierworodny, którego dopuścił się pierwszy człowiek w ogrodzie rajskim. 

Nie zapominajmy, że dzisiaj obowiązuje post ścisły. Katolicy mają obowiązek powstrzymać się od jedzenia pokarmów mięsnych i ograniczyć liczbę posiłków do trzech.

Do wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych zobowiązane są wszystkie osoby, które ukończyły czternasty rok życia. Wstrzemięźliwość obowiązuje w Środę Popielcową oraz we wszystkie piątki w ciągu roku. Gdy jednak w jakiś piątek wypada uroczystość, wstrzemięźliwość ta zostaje zniesiona i nie obowiązuje, ponieważ każda uroczystość wzywa chrześcijanina do radości i świętowania, a takiemu zachowaniu przeciwne jest umartwienie i pokuta.

Zobacz też Ten czwartek jest wyjątkowy. Dzisiaj rozpoczyna się Triduum Paschalne

Z kolei post ścisły, który obowiązuje tylko dwa razy w roku – w Środę Popielcową i Wielki Piątek – dotyczy osób między osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia. W tych dniach wierni powinni ograniczyć się do jedzenia jedynie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Zarówno lekarstwa, jak i napoje takie jak woda, kawa czy herbata nie łamią postu ścisłego. Można je spożywać wiele razy w ciągu dnia.

Nie oznacza to jednak, że dzieci i młodzież poniżej osiemnastego roku nie są wezwane do żadnego umartwienia. Kościół nie zabrania również osobom powyżej sześćdziesiątego roku życia podejmowania postu ścisłego. Jeżeli tylko czują się na siłach i stan zdrowia im na to pozwala, mogą go nadal podejmować, w duchu wynagrodzenia i pokuty. ([email protected] Fot. Ilustracyjna Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu