Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
19/11/2019 - 10:20

“Echo Gór” na warszawskim Wilanowie

Orkiestra Dęta “Echo Gór” z Kasinki Małej uczciła tegoroczne obchody odzyskania niepodległości w Warszawie.

Uroczystości rozpoczęły się już 10 listopada. Pierwszym punktem uroczystości była msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Mszę celebrował proboszcz kościoła, Tadeusz Aleksandrowicz. Z radością przywitał muzyków, mówiąc, że modlitwa poprzez muzykę ma niezwykłą moc, a jeśli do tego grana jest przez góral, to jej siłą jest podwójna. 

Po Eucharystii kasinczanie mieli możliwość zwiedzania świątyni. Poznali nie tylko historię budowy, ale także jej głęboką symbolikę. Kościół jest elementem kompleksu Centrum Opatrzności Bożej, w którym znajduje się Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków.  

Dzień niepodległości już od samego rana wiązał się z emocjami, nie zabrakło stresu i tremy. Nie można się dziwić. Na Krakowskim Przedmieściu pojawiło się ponad 300tys. osób. Kasinczanie zagrali przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Repertuar zawierał zarówno pieśni patriotyczne jak i rozrywkowe. Wraz z zespołem Rebel Babel oraz Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Kurzętnika, “Echo Gór” podczas całej parady wykonało trzy utwory.  

O 16 rozpoczął się główny pochód, w którym wzięli udział wszyscy muzycy. Na czele przemarszu szedł raper Łukasz “L.U.C.” Rostkowski wraz z Rebel Bebel Ensemble, a tuż za nimi “Echo Gór”, następnie orkiestra perkusyjna Ritmo Bloco, defiladę zamykała młodzież z Kurzętnika. Podczas pochodu orkiestry na przemian grały “Manifest” oraz “Manianę”. Trzeci przemarsz zakończył się przed Pałacem Prezydenckim, gdzie muzycy wspólnie odegrali “Sen o Warszawie” Czesława Niemena. 

Muzycy z Kasinki Małej nie kryli łez wzruszenia, był to dla nich ważny moment, który niewątpliwie zapamiętają do końca życia.  

Organizator warszawskiego Festiwalu “Nieodległa” odwiedził Kasinkę w sierpniu, po zobaczeniu musztry na boisku szklonym przy remizie bez wahania zawarł z orkiestrą umowę. Warto zaznaczyć, że “Echo Gór” to jedna z trzech orkiestr, które zostały zaproszone do stolicy, a jako jedyni reprezentowali województwo małopolskie. 

Dorota Kudyba, fot. UG Mszana Dolna







Dziękujemy za przesłanie błędu