Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 października. Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii
07/04/2019 - 15:25

Ekstremalna Droga Krzyżowa z Muszyny do Krynicy już 12 kwietnia!

Z Muszyny do Krynicy-Zdroju 12 kwietnia wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa, 36 kilometrów, pokonywane przez pątników w samotności. Mają czas na refleksję i spotkanie z Bogiem. EDK poprzedzi msza święta odprawiona w parafii pw. bł. T. Ledóchowskiej.Ekstremalna Droga Krzyżowa to samotne pokonanie nocą wybranej trasy, medytowanie i zmaganie się z własnymi słabościami.  Podczas długiej, wielokilometrowej wyprawy pątnicy mają czas na refleksję i spotkanie z Bogiem. EDK to także wewnętrzna podróż, która pozwala spojrzeć w głąb siebie i uczy pokory.

Obecnie w krynickim dekanacie  znajdują się cztery trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w tym jedna,  która po raz pierwszy przebiegać będzie w Muszynie. 12 kwietnia  rozpocznie ją msza święta odprawiona o godz. 19 w kościele pw. bł. Teresy Ledóchowskiej.  Następnie pątnicy, w kilkuosobowych grupach, wyruszą w drogę. Nocą, w trudnych warunkach atmosferycznych i terenowych, w ciszy,  zmierzą się z własnymi słabościami oraz doświadczą wyjątkowego spotkania z Bogiem.

Zdaniem inicjatorów Tomasza Małka i Alberta Cisowskiego, pomysłodawców Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Muszynie,  przebieg trasy doskonale wpasowuje się w charakter poszczególnych stacji drogi krzyżowej. 

Strome podejścia w górach, które pojawią się po przejściu blisko 30 km, nakładają się z kluczowymi stacjami drogi krzyżowej tj. stacją XI i XII.  I tak na przykład w Tyliczu mamy stację XI- Pan Jezus przybity do krzyża, następnie z Tylicza na Górę Parkową, czarnym szlakiem pątnicy będą rozważać stację XII śmierci Zbawiciela, a na Górze Parkowej stacja XIII – zdjęcie z krzyża, przy figurze Matki Bożej Krynickich Zdrojów. 

- Te końcowe wzniesienia, gdzie na odcinku ok. 3,5 km spotkamy przewyższenia 300 m,  można porównać z golgotą,  w dosłownym słowa znaczeniu. Takie rozmieszczenie stacji pozwoli na pełniejsze przeżywanie męki i śmierci Pana Jezusa oraz na głębsze zrozumienie cierpienia, jakie ofiarował nam Chrystus - mówią organizatorzy.

Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wiedzie z dala od zabudowań, polami i lasami, szczytami górskimi przez:  Wojkową, Muszynkę, Tylicz, Górę Parkową,  z Leśnym Sanktuarium Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów. Trasa zakończy się w kościele Wniebowzięcia NMP w Krynicy- Zdroju.  Ogólna suma podejść wynosi 1300 metrów, zaplanowany czas pokonania drogi to 12-14 godzin. Patronem trasy jest św. Krzysztof, uważany nie tylko za patrona podróżujących, ale również pielgrzymów.

Trwa elektroniczna rejestracja uczestników EDK na stronie: www.edk.org.pl, która jest możliwa do wymarszu tj. do 12 kwietnia, do godz. 20.

(MK) fot. plakat Zródło: MiGU MuszynaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)