Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
23/08/2018 - 12:50

Festiwal Jana Kiepury: 1100 artystów, 40 tysięcy widzów i 700 bukietów

W Krynicy-Zdroju zakończył się 52. Festiwal im. Jana Kiepury. W dniach 11-18 sierpnia muzyka opanowała miasto, od rana do północy. Występy artystów 40 tysięczna publiczność nagradzała owacjami na stojąco, a organizatorzy - bukietami kwiatów, których podczas wszystkich festiwalowych wydarzeń wręczono ponad siedemset.

Na 52. Festiwal im. Jana Kiepury złożyło się osiem festiwalowych dni, 35 wydarzeń artystycznych (9 koncertów wieczornych i 8 popołudniowych, 1 spektakl operowy i 2 teatralne), w których uczestniczyło niemal 40 tysięcy widzów.

Niezwykłym sukcesem okazały się plenerowe widowiska Uśmiechnij się z Kiepurą (9 części) oraz Krynickie Spotkania z Artystą (8 części). Każdego wieczora, gdy na Deptak wjeżdżała limuzyna Władysława Płaczka wraz z Martą Eggerth i Janem Kiepurą (Ewelina Szybilska i Łukasz Gaj) oraz ich zaproszeni goście,  tłumy wiwatowały!

Na festiwalowych estradach wystąpiło 1100 artystów, w tym 63 solistów (18 sopranów, 15 tenorów, 5 mezzosopranów, 4 basy, 6 barytonów, 15 artystów rozrywkowych). Towarzyszyło im 10 orkiestr, 8 chórów, 4 balety oraz 11 dyrygentów.

Śpiewacy wykonali 350 utworów, w tym ponad 120 arii. Najczęściej prezentowanym utworem okazała się  aria "Usta milczą, dusza śpiewa" Lehara z operetki „Wesoła wdówka”, która zabrzmiała 18 razy. Natomiast najczęściej, bo 80 razy  wykonywano kompozycje  Kálmán. Artystom wręczono 700 kwiatów!

Koncerty odbywały się w Pijalni Głównej, w Muszli Koncertowej, na plenerowej scenie Deptaka i Górze Parkowej, w Starym Domu Zdrojowym i świątyniach.

Podczas 52. Festiwalu im. Jana Kiepury odsłonięto swoisty pomnik w postaci ławeczki Bogusława Kaczyńskiego, który od samego początku wzbudził zainteresowanie mieszkańców miasta, kuracjuszy i turystów.

W trakcie  wydarzenie wolontariusze zbierali również pieniądze na leczenie 12.letniego Norberta, chorego na raka. Chłopiec, mieszkaniec Mochnaczki Niżnej jest pod opieką Fundacji Siepomaga.

Program artystyczny 52. Festiwalu im. Jana Kiepury przygotowała rada programowa w składzie: Elżbieta Gładysz, prof. Ryszard Karczykowski, prof. Stanisław Krawczyński, Przemysław Firek i Łukasz Lech. Organizatorem były Urząd Miasta i Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.

Partnerem wydarzenia była Małopolska,  honorowy patronat nad objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem medialnym był "Sądeczanin"

(MKA) fot. aut.

Festiwal Jana Kiepury: 1100 artystów, 40 tysięcy widzów i 700 kwiatów




W Krynicy-Zdroju zakończył się 52. Festiwal im. Jana Kiepury. Zobacz galerię podsumowującą wydarzenie






Dziękujemy za przesłanie błędu