Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
26/08/2014 - 21:52

Festyn Parafialny w Jazowsku pełen atrakcji. Zobacz zdjęcia

W niedzielę (24 sierpnia) w Jazowsku odbył się Festyn Parafialny. Mimo początkowo niesprzyjającej aury parafianie i goście tłumnie uczestniczyli w imprezie, której zamysł pojawił się w związku z koniecznością kompleksowego remontu dachu zabytkowego, jazowskiego kościoła. Chociaż koszt remontu częściowo pokryją środki zewnętrzne (na kościelnej wieży znajduje się stanowisko chronionych nietoperzy), to brakującą kwotę musi pokryć parafia.
 Po południu rozpoczęła się inauguracyjna msza św., po której zebrani udali się na obiekty miejscowego klubu sportowego, gdzie zlokalizowane było miejsce festynu. Ponieważ współorganizatorem przedsięwzięcia był Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, uroczystego otwarcia dokonał ksiądz proboszcz Mirosław Papier wspólnie z Januszem Klagiem, wójtem Gminy Łącko.

Uczestnicy mieli zapewnione wiele atrakcji w myśl maksymy „coś dla ciała i dla ducha” – na scenie koncertowała Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto, prezentował się Szkolny Zespół Regionalny „Małe Łącko”, zespoły Fiyrloki, oraz „Górale Łąccy” program dopełniały występy młodych wokalistów. Poza wspomnianymi artystami i poprawiającą się pogodą, o dobry humor zadbała także Gala Biesiadna „Baba z Chopym”, po której rozpoczęto zabawę taneczną.

W międzyczasie każdy mógł zaspokoić apetyt regionalnymi (i nie tylko) specjałami serwowanymi na stoiskach przygotowanych przez każdą wieś wchodzącą w skład parafii. Były tam pyszne dania gorące, aromatyczny grill, smakowite wypieki i przetwory, a wszystko to okraszone uśmiechem pań (i czasami panów) obsługujących stoiska. Dzieci zajadały się watą cukrową i popcornem, by zaraz później wyhasać się na specjalnie przygotowanym placu zabaw.

Cały czas trwało rozprowadzanie cegiełek, które cieszyły się tak wielką popularnością, iż w kolejce po nie trzeba było spędzić nawet kilkadziesiąt minut. Efekt – w ciągu pierwszych kilku godzin wyprzedano wszystkie (prawie 3000)! Każda cegiełka była jednocześnie szczęśliwym kuponem, który poza upominkowym gadżetem, mógł zostać wylosowany do atrakcyjnej nagrody dodatkowej – wygrać można było nawet skuter.
Różnorodnych nagród ofiarowanych przez sponsorów było na tyle dużo, iż ich losowanie odbywało się w trzech turach. Emocji było mnóstwo, gdyż poza wspomnianym skuterem do wygania był między innymi sprzęt RTV, AGD, akcesoria sportowe, książki a także np. półroczne czesne w prywatnym przedszkolu w Jazowsku czy też usługi fryzjerskie. Niewątpliwą ciekawostką była spontaniczna licytacja ogromnego kosza dorodnych prawdziwków, który nowego właściciela znalazł za… 300 zł!

Wynik finansowy imprezy nie jest jeszcze znany, ale z całą pewnością można stwierdzić, że bardzo znacząco podreperuje budżet przeznaczony na niezbędne a kosztowne prace remontowe. Przygotowania do festynu trwały od kilku miesięcy a ciężar głównej odpowiedzialności organizacyjnej wzięli na swoje barki księża wspierani przez Parafialną Radę Duszpasterską i sołtysów poszczególnych wsi. Organizatorzy podkreślają ogromne spontaniczne zaangażowanie i ofiarność bardzo wielu ludzi dobrej woli, Urzędu Gminy w Łącku i sponsorujących przedsiębiorców prywatnych.
Ponieważ tegoroczny Festyn Parafialny okazał się pełnym sukcesem, w przyszłości planowana jest kontynuacja tej inicjatywy, aby impreza na stałe wpisała się w kulturowy krajobraz Jazowska i Gminy Łącko.

(oprac. JB)
Fot. Grzegorz Słowik, Witold TokarzDziękujemy za przesłanie błędu