Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
11/08/2019 - 09:50

Gala operowa zainaugurowała 53. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Gala operowa z najwybitniejszymi dziełami kompozytorów włoskich, francuskich i rosyjskich, zainaugurowała sobotni wieczór (10 sierpnia) 53. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Koncertem wieczornym w Pijalni Głównej rozpoczął się w krynickim uzdrowisku 53. Festiwal im. Jana Kiepury, który potrwa do 17 sierpnia.

Zgromadzoną publiczność powitali: w imieniu Województwa Małopolskiego radna Marta Mordarska, a Miasta i Gminy Krynica-Zdrój: zastępca burmistrza  Paweł Maślanka i przewodnicząca Rady Miasta Irena Weber-Grelecka.

Niestety, Marjan Kiepura, syn patrona festiwalu i jego żona Jane Knox Kiepura, z powodów zawodowych byli zmuszeni odwołać swój przyjazd do Polski. Przysłali jednak film, nakręcony w ambasadzie polskiej w Stanach Zjednoczonych.

- "Ze względu na zobowiązania zawodowe tego lata, musimy odwołać naszą podróż do Europy w sierpniu. To niestety oznacza, że nie będziemy mogli przyjechać do Polski w tym roku. Z wielkim osobistym żalem muszę zmienić swoje plany. Próbowaliśmy zmienić harmonogram, ale biorąc pod uwagę odległości, nie byliśmy w stanie tego zrobić. Bardzo mi przykro z powodu tej zmiany. Zapewniam, że popieram Festiwal Jana Kiepury i życzę wszystkim sukcesów na tegorocznej imprezie" . – mówi Marjan Kiepura.

Następnie na estradzie Pijalni Głównej zaprezentowali się soliści: Alexander Anisimov (bas), Edyta Piasecka (sopran), Ewa Vesin (sopran), Jadwiga Postrożna (mezzosopran)
Andrzej Lampert (tenor) oraz Łukasz Gaj (tenor). Śpiewakom towarzyszyła Orkiestra Filharmonii w Zabrzu pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

W wykonaniu artystów publiczność usłyszała najwybitniejsze dzieła kompozytorów włoskich francuskim i rosyjskich, znane arie z oper m.in.:G. Bizeta, G. Verdiego, G.Donizettiego, P. Czajkowskiego, G.Rossiniego czy G. Pucciniego.

Prowadzenie koncertu: Joanna Trafas i Piotr Nędzyński.

Festiwal im. Jana Kiepury jest największym i najważniejszym wydarzeniem kulturalnym, odbywającym się w Krynicy-Zdroju, corocznie od ponad 50 lat.

Twórcą wydarzenia jest Stefan Półchłopek, który nawiązując do tradycji przedwojennego uzdrowiska pragnął upamiętnić życie i twórczość wielkiego tenora.

Festiwal im. Jana Kiepury to ponad 30 imprez, w tym gale operowe i operetkowe, widowiska plenerowe, koncerty kameralne, recitale solowe oraz spotkania z artystami. Osiem koncertów wieczornych jest biletowanych, pozostałe wydarzenia są otwarte dla publiczności. Organizatorem festiwalu jest CK w Krynicy-Zdroju, a dyr. artystycznym prof. Tadeusz Pszonka.

Patronat honorowy 53. Festiwalu im. Jana Kiepury objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny Sądeczanina.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe