Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
23/07/2020 - 07:05

Grybowianin doktorem historii Kościoła

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się publiczna obrona (w formie on-line) rozprawy doktorskiej, pochodzącego z Grybowa, Grzegorza K. Szczeciny, autora tekstów w miesięczniku „Sądeczanin” oraz na naszym portalu. Temat pracy: „Rodowody historyczno-patriotyczne misji ks. Jerzego Popiełuszki” (ss. 625).


Dysertacja powstała przy Katedrze Historii Kościoła KUL, pod kierunkiem jej kierownika ks. prof. dr hab. Jana Walkusza. Recenzentami byli: bp prof. dr hab. Jan Kopiec (Uniwersytet Opolski) oraz prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Jak wskazali recenzenci, praca stanowi niezwykle ważne opracowanie naukowe sylwetki oraz działalności bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jest novum w tym temacie. Wiele z odkrytych przez dra Szczecinę elementów życiorysu męczennika, a przede wszystkim nowych źródeł, poszerza wiedzę nt. kapelana „Solidarności”. Wśród istotnych elementów na wyróżnienie zasługuje fakt, że jednym ze źródeł były zebrane przez doktoranta relacje świadków życia męczennika, które w liczbie ponad stu zostały zawarte w rozprawie.

Celem dysertacji jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób dzieje (osoby, wydarzenia, fakty, zjawiska, idee, literatura, mit polskości) ukształtowały osobowość, styl życia i kanon wartości ks. Popiełuszki, a także na ile cały ów bogaty oraz złożony kontekst historyczno-patriotyczno-narodowy tworzył treść, a także podbudowę działań błogosławionego.

Wśród wielu elementów formujących świadomość oraz uczucia patriotyczno-historyczne męczennika, które zostały zawarte w pracy grybowianina, na wyróżnienie zasługuje przywołanie związków rodzinnych ze św. Rafałem Kalinowskim, powstańcem styczniowym oraz wpływ pamięci o wujku męczennika – Alfonsie Gniedziejce, żołnierzu AK zabitym przez Rosjan w 1945 r.

W rozprawie upublicznione zostały ważne odkrycia dra Grzegorza K. Szczeciny m.in. nieznane kazania czy wywiady ks. Jerzego. Na szczególną uwagę zasługuje nieznany list błogosławionego z czasów jego służby wojskowej w Bartoszycach (1966-1968), do rektora seminarium warszawskiego, znajdujący się w Archiwum Sekretariatu Prymasa Polski w stolicy; notatki kleryka Popiełuszki z zajęć politycznych w czasie służby wojskowej, które posłużyły jako załącznik listu prymasa Wyszyńskiego do marsz. Mariana Spychalskiego w 1967 r., jako protest wobec indoktrynacji kleryków. Ponadto w w/w archiwum doktorant natrafił na nagranie posiedzenia Komisji Episkopatu Polski, w czasie którego hierarchowie rozmawiali nt. stanu zdrowia kleryka Popiełuszki po doświadczeniach wojskowych. W pracy przywołano również nieznane listy błogosławionego wysyłane do ciotki – Walerii Kalinowskiej. W dysertacji wiele odwołań do zbiorów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej i dokumentów powszechnie mało znanych. Niebawem rozprawa zostanie wydana.

Praca dra Grzegorza K. Szczeciny jest efektem jego kilkuletnich badań nad osobą i działalnością bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W 2015 i 2018 r., na rynku wydawniczym ukazały się jego książki (pod patronatem medialnym „Sądeczanina”) poświęcone nauczaniu męczennika. Ponadto grybowianin jest znanym specjalistą życia kapelana „Solidarności”, występował w TVP 1, TVP Info, TV Republika. Podejmuje również inicjatywy społeczno-historyczne w rodzinnym Grybowie. Od 2019 r. jest asystentem senatora RP Wiktora Durlaka. (TT)







Dziękujemy za przesłanie błędu