Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
30/08/2016 - 10:10

Hala Łabowska: Upamiętnią ks. Gurgacza i żołnierzy PPAN

Tradycyjnie w pierwszą sobotę września (3 września) przy obelisku na Hali Łabowskiej odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji o. Władysława Gurgacza i poległych Żołnierzy PPAN.

Spotkanie przy pomniku ks. Władysława Gurgacza SJ i poległych żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej  (którym na co dzień opiekują się uczniowie szkoły z Maciejowej) zapoczątkowali ocalali żołnierze PPAN, m.in. nieżyjący już Henryk Ferenc, radny Nowego Sącza oraz Zbigniew Obtułowicz, prezes sądeckiego oddziału Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

3 września Msza św. rozpocznie się o godz. 11. Dojazd na Halę Łabowską odbywać się będzie we własnym zakresie - do Łabowej lub Maciejowej Składziste, a dalej za szlakiem na Halę Łabowską. Na Łabowską można też dojść od strony Rytra, Piwnicznej i Łomnicy. 

***

Ks. Władysław Gurgacz (ur. w 1914 r. w Jabłonicy Polskiej k. Brzozowa) był kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947–1949. Partyzanci mieli kryjówki w Beskidzie Sądeckim, a jeden z obozów leśnych był pod Halą Łabowską. 
Aresztowany przez UB w Krakowie w 1948 roku, w pokazowym procesie, ks. Gurgacz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 roku w więzieniu na Montelupich. Kapłan spoczywa na Cmentarzu Rakowickim. Jego grób odnaleziono dopiero w latach 60-tych. 14 czerwca 2008 prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie ks. Władysława Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Ks. Władysław Gurgacz patronuje ulicom w Krynicy, Krakowie i w Nowym Sączu. Tu jego imię nosi także bursa jezuicka dla chłopców przy ul. Św. Ducha. 

Zobacz też:Pomnik Chrystusa Króla Wszechświata stanie w Jaśle

(KB)

Fot. HSZ







Dziękujemy za przesłanie błędu