Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
25/08/2021 - 15:25

Hala Łabowska: msza w intencji ks. kapelana Władysława Gurgacza i żołnierzy PPAN

Wielkimi krokami zbliża się duża patriotyczna uroczystość na Hali Łabowskiej. Czwartego września tradycyjnie odbędzie się tam msza święta w intencji księdza kapelana Władysława Gurgacza oraz żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

Mszy świętej w tym roku będzie przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Robert Chrząszcz, wcześniej posługujący jako misjonarz w Brazylii. Msza rozpocznie się 4 września o godz. 11. Ks. kapelan Władysław Gurgacz SJ, wielki człowiek, wielki kapłan. Wystawa

Organizatorami tegorocznej uroczystości jest wójt gminy Łabowa i Fundacja Osądź mnie Boże. Posiłek zapewnia Fundacja Sądecka.

Msza święta w intencji ks. kapelana Władysława Gurgacza oraz żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej to tradycja. Co roku na Halę Łabowską w pierwszych dniach września, by uczestniczyć w nabożeństwie przyjeżdża kilkaset osób, nie tylko z Sądecczyzny, ale także innych regionów kraju. W mszach, które regularnie odbywają się w tym miejscu od 1998 roku uczestniczy również Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.

W tym roku zostaną również złożone wiązanki kwiatów pod pomnikiem o. Władysława Gurgacza, który znajduje się na skwerze przed budynkiem Urzędu Gminy w Łabowej. Przypomnijmy, że został on odsłonięty w październiku 2019 roku i była to bardzo podniosła uroczystość. Podsądecka gmina Łabowa była pierwszą w Polsce, w której tak upamiętniono żarliwego kapłana jezuitę, który walczył w czasach komunistycznego reżimu.

Ks. Władysław Gurgacz (1914-1949) był kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Partyzanci mieli kryjówki w Beskidzie Sądeckim, a jeden z obozów leśnych znajdował się właśnie w okolicach Hali Łabowskiej.

Ks. Gurgacza aresztowano w Krakowie, w 1948 r. W pokazowym procesie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 r. w więzieniu Montelupich w Krakowie.

Tuż przed śmiercią, stojąc przed trybunałem powiedział: - Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?... Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę.

Jego szczątki ekshumowane zostały w 2018 roku, a następnie zidentyfikowane. Aktualnie trwają przygotowania organizacyjne pogrzebu państwowego, który odbędzie się 14 września br. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

[email protected], fot. Józef Wieczorek.







Dziękujemy za przesłanie błędu