Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
02/08/2015 - 14:08

Honwedzi i huzarzy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim

W podcieniach Ratusza w Miasteczku Galicyjskim można oglądać wystawę "Honwedzi i huzarzy na polskiej ziemi. Polowe i inne historie. 1914-1915". Wernisaż odbędzie się 7 sierpnia (piątek). Ekspozycję będzie można oglądać do 6 września (niedziela).
Muzeum Okręgowe w Nowymn Sączu, Urząd Miasta Nowego Sącza oraz Instytut im. Balassiego - Węgierski Instytut Kultury w Warszawie zapraszają na wystawę komiksową "Honwedzi i huzarzy na polskiej ziemi. Polowe i inne historie. 1914-1915". Ekspozycję można oglądać w dniach 7 sierpnia - 6 września bieżącego roku.

Komiksowym obrazkom towarzyszą opisy zmagań frontowych m.in. w Nowym Sączu, Bieczu, Bobowej, Grybowie.

- Wystawa przygotowana na podstawie zapisków i relacji Ferenca Molnára i Lajosa Szádeczkyego Kardossa − dwóch węgierskich korespondentów wojennych z 1914−1915 roku - informują pracownicy muzeum.

Dla Ferenca Molnára, którego Polacy znają doskonale jako autora "Chłopców z Placu Broni", oraz Lajosa Szádeczkyego Kardossa, autora kilku ważnych prac o polskiej historii, Galicja była pierwszym miejscem, gdzie w oderwaniu od nastroju wojennej euforii, panującego w owym czasie również na Węgrzech, mogli zetknąć się z fizycznym wymiarem walki i zobaczyć na własne oczy, co znaczy, gdy historia przetacza się przez czyjąś ojczyznę. Obaj kronikarze nie koncentrują się na wydarzeniach wojennych (w rzeczywistości nawet nie powąchali prochu), a raczej odwiedzają miejsca, w których rozegrały się już bitwy, i opowiadają przede wszystkim o codziennym życiu w czasie wojny, dając tym samym pełniejszy i wiarygodniejszy obraz tego czasu.

Dodajmy, że Ferenc Molnár jest autorem ksiązki pt. "Galicja 1914-1915. Zapiski korespondenta wojennego". W pośpiesznie czynionych notatkach z frontu węgierski pisarz barwnie opisał m.in. Limanową i Stary Sącz w okresie I wojny światowej.

Oprac: (Rob)
Fot. Rob







Dziękujemy za przesłanie błędu