Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
25/01/2021 - 18:00

Inwestycje, plany i pandemia, czyli co się dzieje w PWSZ w Nowym Sączu

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu podsumowała miniony rok, realizowane i planowane w niedalekiej przyszłości inwestycje, a także kwestię dalszej nauki w dobie pandemii.

Rektor uczelni – dr hab. inż. Mariusz Cygnar mówił o wyzwaniach, przed którymi stanęła PWSZ w związku z wybuchem pandemii koronawirusa. Mimo przejściowych trudności szkoła prężnie się rozwija. – Ambicją uczelni jest przejść proces parametryzacji w ciągu 2 lat, co pozwoli pozyskać dodatkowe środki na badania naukowe – podkreślił rektor. Planowanie tego przedsięwzięcia jest możliwe dzięki kadrze systematycznie podnoszącej swoje kwalifikacje.

Najwięcej jednak rektor Mariusz Cygnar poświęcił kwestii inwestycji. Swojego lokum nie ma jeszcze Instytut Ekonomiczny. W listopadzie rozpoczęła się budowa budynku przy Alejach Wolności, który ma być oddany do użytku w kwietniu 2022 roku. Na wiosnę planowane jest wmurowanie aktu erekcyjnego, który upamiętniłby w uroczysty sposób budowę nowej siedziby instytutu.

Uczelnia otrzymała ponad 1,8 mln zł na wykonanie nadbudowy Domu Studenckiego. Dzięki temu jeszcze w tym roku akademik będzie większy o 40 miejsc. PWSZ dysponuje także wstępnym projektem rozbudowy Instytutu Pedagogicznego. Na swoją kolej czeka również Instytut Techniczny. Uczelnia pozyskała też środki na kształcenie kadr medycznych oraz na zwiększenie jej potencjału do zdalnego nauczania.

Zobacz także: Bogusława Gaweł o kryminologii, public relations i pedagogice w PWSZ

Czytaj też: PWSZ: inauguracja roku akademickiego w dobie pandemii jednak z nadzieją

Prorektor dr Halina Potok przedstawiła kwestię kształcenia online. Informatycy PWSZ w krótkim czasie skonfigurowali sieć do nauki zdalnej. Dzięki temu zajęcia prowadzone są na dwóch platformach. Nauczyciele akademiccy podejmują wszelkie starania, by nauka odbywała się na najwyższym poziomie. Część zajęć odbywa się jednak w formie mieszanej oraz w pełni stacjonarnie, z uwagi na potrzebę zdobycia umiejętności praktycznych.

Co będzie dalej? – Organizacja nadchodzącego semestru letniego zależeć będzie zasadniczo od sytuacji pandemicznej – wyjaśniła prorektor. Nie zmienia to jednak faktu, że bezpośredni kontakt wykładowcy i studenta jest nie do zastąpienia przez nauczanie zdalne.

Prorektor dr Marek Reichel podkreślił, iż mimo trudnych czasów działalność badawcza nie została zawieszona. Efektem jest m.in. nagroda dla PWSZ – Ekostrateg 2020, przyznawanej przez Radę Kongresową Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości. Kadra naukowa i studenci PWSZ aktywnie włączają się również w działania służące ochronie środowiska i ekologii. Efektem jest otwarcie we wrześniu ubiegłego roku w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu nowoczesnego laboratorium. Uczelnia nie zawiesiła też całkowicie międzynarodowej wymiany studentów w ramach programu Erasmus. ([email protected], fot. PWSZ)







Dziękujemy za przesłanie błędu