Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
29/05/2021 - 12:05

Jak niemiecki rząd pomoże kulturze przetrwać czasy pandemii

Z powodu restrykcji sanitarnych zamknięto praktycznie wszystkie obiekty kulturalne. Cała branża została pozbawiona możliwości zarabiania. Problem ten dotknął wszystkie państwa Unii Europejskiej, a poszczególne rządy przedstawiają własne plany pomocowe. Niemcy również zadeklarowały wsparcie finansowe dla artystów i przedstawicieli kultury. Kwota ma wynieść aż 2,5 miliarda euro.

Zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Rząd federalny utworzy specjalny fundusz w tym celu. Według wicekanclerza Olafa Scholza będzie to największy program finansowania kultury od czasu powstania Republik Federalnej. Dodatkowym pozytywnym argumentem jest powoli postępujące otwarcie gospodarki. Niemiecki rząd chciałby ośmielić instytucje kulturalne do ponownego planowania wydarzeń. Dopóki obowiązują restrykcje, liczba widzów będzie zmniejszona.

Z powodu mniejszej liczby miejsc na widowni, niektóre spektakle, koncerty i seanse kinowe nie będą opłacalne. Dlatego pomoc obejmie dopłaty do sprzedawanych biletów. Dodatkowo, przy organizacji jednego wydarzenia pomoc finansowa może wynieść nawet 100 000 euro. Dofinansowanie ma być wypłacane od 1 lipca na imprezy do 500 uczestników i od 1 sierpnia na imprezy do 2000 uczestników.

Pomoc finansowa przy organizacji wydarzeń i sprzedaży biletów to pierwszy filar rządowego programu pomocowego. Drugi filar ma zmniejszyć ryzyko finansowe dla organizatorów wydarzeń, które już zostały zaplanowane. Dotyczy przede wszystkim tras koncertowych i festiwali kulturalnych, które wymagają długiego okresu planowania. Fundusz może pokryć nawet do 80 procent kosztów odwołania, przy maksymalnej kwocie 8 milinów euro na wydarzenie.

Podczas konferencji prasowej wicekanclerz i federalny minister finansów Olaf Scholz zadeklarował: - Chcemy dodać kulturze odwagi. Według jego opinii, zabezpieczenie oferowane przez rząd powinno pomóc przywrócić życie kulturalne w Niemczech. W podobnym tonie wypowiedziała się federalna pełnomocnik ds. kultury Monika Gruetters. Zaznaczyła, że pomoc dla kultury wymaga takiego samego wysiłku jaki podejmuje się w przypadku innych branż. Podkreśliła, że ogromna część społeczeństwa jest spragniona czerpania przyjemności z wydarzeń kulturalnych.

Rząd federalny stworzy fundusz, ale za jego realizację będą odpowiadać władze krajów związkowych. Wynika to z federacyjnego charakteru państwa niemieckiego. Za rozpatrywanie i zatwierdzanie wniosków będą odpowiedzialne władze samorządowe. Planowane jest też utworzenie wspólnej platformy za której pośrednictwem będzie można rejestrować wydarzenia. Do tego ma powstać specjalna infolinia.

Przedstawiciele Niemieckiej Rady Kultury z zadowoleniem przyjęli ogłoszenie tego planu rządowego. Specjalny fundusz ma pomóc w jak najszybszym otwarciu branży kulturalnej. Już teraz niektórzy artyści zapowiedzieli intensywne przygotowania do dnia otwarcia.

Należy pamiętać, że w Niemczech zaplanowano na 26 września wybory do Bundestagu. Wicekanclerz Olaf Scholz jest jednocześnie kandydatem na kanclerza partii socjaldemokratycznej SPD. Prawdopodobnie chciałby uzyskać jak największą przychylność branży kulturalnej i rozrywkowej, dlatego kreuje się na główną osobę odpowiedzialną za pomoc rządową. Obecnie jednak, sondaże nie są dla niego optymistyczne i dają małe szanse na zwycięstwo. (Stefan Kasprzyk, fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu