Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
02/06/2020 - 11:10

Jak sądecka historia uczy nas życia w cieniu epidemii

Przeżywany przez nas czas pandemii koronawirusa już nam spowszedniał. Powoli życie wraca do normy. Jednym z najpopularniejszych słów jest ,,odmrażanie życia", właściwie we wszelkich możliwych aspektach. Nic nowego! To wszystko już było. Historia uczy, że musimy się przyzwyczaić do życia w cieniu epidemii.

- Epidemie przez wieki nie były obce Sądecczyźnie. Dziesiątkowało ją "morowe powietrze", cholera, a sto lat temu grypa hiszpanka. Po początkowym szoku i kwarantannach przychodzi czas na normalne życie - twierdzi dr Łukasz Połomski, historyk, nauczyciel i publicysta. - Nawracające fale epidemii nie paraliżowały życia całkowicie. Śmierć, zamknięte szkoły czy kościoły stawały się elementem życia codziennego. 

Słusznie Czytelnik może powiedzieć: to były inne czasy! To prawda. Społeczeństwo sto czy dwieście lat temu nie było konsumpcyjne, a edukacja w wielu domach nie była priorytetem. Dlatego dziś stajemy przed wielkim wyzwaniem - zachowaniem środków ostrożności przy jednoczesnym "odmrożeniu" życia społecznego. Nasi pradziadowie to doskonale znali...

Czytaj też: Jak w 5 krokach kupić e-wydanie miesięcznika "Sądeczanin"? To proste, sprawdź

Całość inspirujących przemyśleń dr Łukasza Połomskiego znajdziecie w najnowszym wydaniu miesięcznika "Sądeczanin". Aby kupić go w promocyjnej cenie, wystarczy wpłacić 5 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona. 

Od niedawna miesięcznik jest dostępny w zupełnie nowej odsłonie. Teraz to nie tylko zapach papierowej gazety prosto z drukarni i coś więcej niż wysyłka miesięcznika prosto do waszych domów. Nadchodzi nowy wymiar "Sądeczanina", a wraz z nim e-wydanie, które możecie nabyć klikając w ten link.

Na terenie Nowego Sącza pismo kupisz także stacjonarnie - w księgarni Alfabet, księgarni – antykwariacie Bestseller, w sklepie Intermarche przy ul. Nawojowskiej w Centrum Handlowym Europa II, w sklepie MAKS, w kiosku Rynek 26 oraz na Wólkach w sklepie Danek i MUSICBAN.

[email protected], fot. SądeczaninDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)