Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
30/11/2019 - 07:00

Jedyny taki kościół w Polsce możesz zobaczyć w Szczawie

W małej miejscowości w gminie Kamienica znajduje się przepiękny drewniany kościół. Świątynia rzymskokatolicka Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczawie to jedyny w Polsce kościół partyzancki. Tuż obok niego znajduje się muzeum poświęcone partyzantom Armii Krajowej, którzy podczas II wojny światowej działali w okolicy.

W 1944 roku utworzono 1. Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, który walczyły z okupantem. Oddziały pułku stacjonowały w Szczawie. W miejscu, gdzie podczas II wojny światowej stała kaplica, dziś stoi drewniany kościół, a każdego roku w sierpniu odbywa się odpust partyzancki na pamiątkę uroczystości religijnych organizowanych przez ppłk. Jana Cieślaka ps. "Maciej".  

Budowę świątyni rozpoczęto w 1958 roku, po wydzieleniu wikarii parafialnej z macierzystej parafii pw. Przemienienia Pańskiego i Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kamienicy. Plany kościoła stworzył Aleksander Podgórny. 16 czerwca 1963 roku miało miejsce uroczyste poświęcenie świątyni przez biskupa Karola Pękala

Kościół wybudowano w stylu współczesnego, nawiązując jednocześnie do tradycyjnych form budownictwa drewnianego w tym rejonie. Budynek ma konstrukcję zrębową, z wielobocznie zamkniętym prezbiterium oraz jedną nawą. Nad głównym wejściem do kościoła umieszczona jest drewniana figura Serca Pana Jezusa, wyrzeźbiona przez Aleksandra Lisowskiego. Wnętrze kościoła wykonano z drewna modrzewiowego w 1969 roku. Nad prezbiterium, na stropie znajduje się płaskorzeźba, która przedstawia Trójcę Świętą. 
Ołtarz główny w całości wykonany jest z drewna, w jego centralnej części umieszczono figurę Serce Jezusa, po jej obu stronach znajdują się płaskorzeźby aniołów. Oprócz ołtarza głównego w kościele znajduje się też ołtarz św. Józefa, a także ołtarz partyzancki. W nim właśnie znajdują się elementy wyposażenia kaplicy partyzanckiej z okresu II wojny światowej. Jego centralną część zajmuje płaskorzeźba z wizerunkiem Matki Boskiej Ludźmierskiej, wzorowanej na obrazie Zdzisława Pabisiaka Pani Podhala. [email protected], fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0, Happa, CC BY 3.0.







Dziękujemy za przesłanie błędu