Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
06/05/2021 - 19:00

„Jej portret. Bolesław Barbacki 1891-1941”. Tej wystawy nie można przegapić

Jest to wystawa wyjątkowa i unikatowa. Jej tematem są kobiety, które pozowały wybitnemu sądeckiemu malarzowi, portreciście Bolesławowi Barbackiemu. To zestawienie ukazuje malarstwo Barbackiego w kontekście sztuki dwudziestolecia międzywojennego. Wystawa „Jej portret. Bolesław Barbacki 1891-1941” jest eksponowana w gmachu głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej 56. Będzie prezentowana do 19 września br.

Czytaj także: Nowy Sącz: rok 2021 rokiem Bolesława Barbackiego? Inicjatywa już jest

W tym roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Bolesława Barbackiego. Rada Miasta Nowego Sącza postanowiła przypomnieć i uhonorować tego sądeckiego artystę i patriotę, ogłaszając rok 2021 rokiem Barbackiego. W obchody włączyło się Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, przygotowując właśnie wystawę poświęconą twórczości wybitnego portrecisty.

Wystawa monograficzna została przygotowana i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Piękne portrety wykonane przez artystę pochodzą z kolekcji prywatnych oraz zbiorów sądeckiego muzeum i Muzeum Narodowego w Krakowie. Są prezentowane w gmachu głównym Muzeum Okręgowego.

Przypomnijmy, że sądeckie muzeum posiada największą kolekcję prac Bolesława Barbackiego, liczącą ponad 60 pozycji.

- Tematem tej wystawy są portrety kobiet w twórczości Bolesława Barbackiego. W odróżnieniu od obrazów przedstawiających mężczyzn były one bardziej dekoracyjne, kolorowe i swobodniejsze w podejściu do ujęcia modelki. Jako malarz realista Barbacki kładł ogromny nacisk na wierne oddanie portretowanej osoby, bez upiększeń i idealizacji oraz na ukazanie jej strony psychologicznej, co osiągał poprzez uchwycenie odpowiedniego wyrazu twarzy, spojrzenia czy gestu - mówi kuratorka wystawy, historyk Sztuki Edyta Ross – Pazdyk, kierownik Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. - Klientkami artysty były w dużej mierze żony znanych i szanowanych mieszczan, wysokich urzędników, ziemian czy lekarzy.

Czytaj także: "Portret Polaka". Film o Bolesławie Barbackim, człowieku renesansowym [ZDJĘCIA]

Drugą grupę portretowanych przez artystę stanowiły kobiety z najbliższego jego otoczenia, połączone z nim relacjami rodzinnymi, uczuciowymi i przyjacielskimi. Zwraca uwagę fakt, że im ściślejsze to były związki, a jego stosunek do modelki bardziej osobisty, tym lepszy i doskonalszy malował obraz. Kontakt i relacja między artystą a modelką były dla Barbackiego bardzo znaczące.

Szefowa Działu Sztuki zaznacza, że zdarzały się Bolesławowi Barbackiemu takie sytuacje, że po namalowaniu klientce oficjalnego portretu zapraszał ją ponownie do pracowni, gdzie wykonywał kolejny obraz, tym razem przeznaczony wyłącznie dla niego. Mógł wówczas bardziej skupić się na interesujących go aspektach malarskich oraz wydobyć intrygujące cechy osobowości modelki.

Oprócz obrazów Bolesława Barbackiego na wystawie prezentowane są także prace jego akademickiego nauczyciela Teodora Axentowicza oraz kilku innych portrecistów jego pokolenia: Stanisława Ignacego Witkiewicza, Zbigniewa Pronaszki czy Romualda Reguły. To zestawienie ukazuje malarstwo Barbackiego w kontekście sztuki dwudziestolecia międzywojennego.

Pokazywane obrazy pochodzą ze zbiorów prywatnych, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. 

Wystawę można oglądać do 19 września br. Niedawno ukazał się także przepiękny album znanego i cenionego fotografika Piotra Droździka poświęcony malarstwu Bolesława Barbackiego.

Bolesław Barbacki (1891–1941) był rodowitym nowosądeczaninem. Studiował w krakowskiej ASP w pracowni Teodora Axentowicza, a następnie swój warsztat doskonalił w Paryżu.

Po powrocie do kraju Barbacki zasłynął przede wszystkim jako świetny portrecista. W swoim malarstwie kładł nacisk na realistyczne oddanie cech osoby portretowanej i wyrażenie strony psychologicznej modela. Poza bardzo licznymi portretami, dominującymi w jego twórczości, artysta malował także pejzaże i obrazy religijne. W swoim dorobku ma około 750 prac sztalugowych.

W okresie międzywojennym uznawany był za jednego z najlepszych portrecistów polskich. Był kilkakrotnie nagradzany w tej dziedzinie przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Polskich w Warszawie, którego w 1938 r. został honorowym członkiem. Brał również udział w ponad 40 wystawach indywidualnych na terenie kraju.

Barbacki był społecznikiem, nauczycielem, propagatorem kultury oraz miłośnikiem teatru - była to jego druga, poza malarstwem, pasja życiowa. Zorganizował w Nowym Sączu amatorskie Towarzystwo Dramatyczne, w którym działał aktywnie do wybuchu II wojny światowej jako aktor, reżyser, scenograf i charakteryzator.

Po wybuchu II wojny światowej, pomimo namów przyjaciół, nie opuścił Nowego Sącza. W 1941 r. był dwukrotnie aresztowany przez gestapo – zginął 21 sierpnia 1941 r. rozstrzelany przez Niemców wraz z ponad 40 innymi mieszkańcami miasta w zbiorowej egzekucji w Biegonicach pod Nowym Sączem.

Opr. [email protected], fot. Piotr Droździk/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.







Dziękujemy za przesłanie błędu