Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 października. Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra
21/09/2021 - 06:00

Jesienny Festiwal Teatralny obchodzi swój jubileusz. W tym roku w nowym miejscu

Wielkimi krokami zbliża się wielkie święto teatru – 25. Jubileuszowy Jesienny Festiwal Teatralny, który odbędzie się w nowym miejscu, czyli w Starym Sączu. Janusz Michalik – główny pomysłodawca i organizator tego wydarzenia opowiada o tegorocznej edycji.

Co w tym roku będziemy mogli zobaczyć na deskach starosądeckiego Sokoła?
Jak wiadomo w tym roku Jesienny Festiwal Teatralny odbędzie się w nowym miejscu, czyli w Starym Sączu. Od strony artystycznej wydaje się być imponujący. W sumie na widzów czeka 19 tytułów (w tym kilka nowości i premier), ponad 30 spektakli i koncertów, wernisaż wystawy i jeszcze na dodatek kilka spotkań z artystami w ramach cyklu „Scena bliżej widza”.

Festiwal rozpocznie przedstawienie „Dziwna para” Neila Simona w reżyserii wspaniałego Wojciecha Adamczyka i wykonaniu aktorów Teatru Gudejko z Warszawy. W Sokole zobaczymy duet komediowy – Artura Barcisia i Cezarego Żaka, którzy wydają się tak różni, jak różni są bohaterowie „Dziwnej pary”. A są to: kochający uroki życia dziennikarz sportowy o imieniu Oskar, racjonalista i niepoprawny bałaganiarz – co w końcu doprowadza do rozstania z żoną i jego żywe zaprzeczenie, domator, pedant, hipochondryk i histeryk Feliks, którzy spotykają się na cotygodniowych partiach pokera. Kiedy małżeństwo Feliksa również się rozpada, Oskar w trosce o jego los proponuje mu, żeby się do niego wprowadził. Co z tego wyniknie, będzie można zobaczyć na scenie. Przedstawienie to miało swoją premierę 12 lat temu na naszym festiwalu i na naszą prośbę zostanie raz jeszcze zaprezentowane.
To będzie mocne otwarcie festiwalu.

Kolejnym wartym odnotowania tytułem jest „Niespodzianka” Pierre’a Sauvila - Teatru Kamienica, z którym to teatrem współpracujemy od początku jego powstania. Tym razem na scenie spełniony biznesmen i niespełniona aktorka. Piękni i bogaci właściciele dużej firmy żyją razem, ale łączy ich głównie wspólny majątek. Kiedy w końcu Katarzyna (Paulina Holtz) postanawia zmienić swoje życie, Filip (Sambor Czarnota) knuje intrygę, która ma jej w tym przeszkodzić. Odkrycie niechlubnych zamiarów męża powoduje lawinę zaskakujących, kryminalnych zwrotów akcji. Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.

Inną znakomitą sztuką jest spektakl „Judy” z Hanną Śleszyńską w tytułowej roli - Agencji Artystycznej C.D.N. z Krakowa. Znajdziemy się z Judy Garland w jej garderobie. Przed nią koncert w Kopenhadze, jak się okaże ostatni, za kilka miesięcy zginie tragiczną śmiercią. Do wyjścia na scenę zostało kilkadziesiąt minut. Słuchamy opowieści o życiu, karierze, miłościach, dzieciach, wzlotach i upadkach, uzależnieniach, o bezwzględności producentów. W 2006 roku sztuka ta podbiła Broadway. Wszystkie powyższe tytuły były zaplanowane na poprzednią edycję festiwalową, która z racji na pandemiczne obostrzenia się nie mogła się odbyć w ubiegłym roku. Ze względu na ich wyjątkowe walory artystyczne chcemy je pokazać w tym roku. Na pewno dużym wydarzeniem będzie pojawienie się po raz pierwszy w Starym Sączu Teatru Narodowego z Warszawy, który przyjedzie z przedstawieniem pt. „Kilka dziewczyn”.

Czy w tym roku są zaplanowane jakieś premiery?
Tak, mamy w tym roku na Festiwalu kilka zupełnych nowości: „Kumulacja” Teatru Agencji Produkcyjnej PALMA z Warszawy, z doborową obsadą (Michał Meyer, Maria Dębska, Izabela Dąbrowska, Marcin Bosak). Drugą nowością, która u nas będzie miała swoją krajową premierę, będzie „LOTTO” Teatru Gudejko, w którym to spektaklu wystąpią: Magdalena Wójcik, Joanna Kurowska, Edyta Herbuś, Radosław Pazura, Andrzej Popiel, Wojciech Wabich.

Będą również dwa premierowe spektakle naszego Teatru Robotniczego im. Bolesława barbackiego, który w tym roku zaczyna obchody 100-lecia swojego istnienia: „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej oraz „Bolek i Żabusia” Marii Molendy. Do nowości można również zaliczyć przedstawienie Teatru Capitol z Warszawy pt. „Kochane pieniążki” Raya Cooneya. W starosądeckim Sokole, w czwartek 7 października w klasyce farsy wystąpią: Anna Korcz, Tomasz Schimscheiner, Andrzej Popiel, Waldemar Obłoza, Robert Wabich, Alżbeta Lenska, Lesław Żurek, Sebastian Konrad. Również finałową festiwalową sztukę – komedię „Umrzeć ze śmiechu” Paula Elliotta można zaliczyć do nowości, gdyż premiera odbyła się w wakacje, w Teatrze Kwadrat w Warszawie. Wystąpią: Ewa Wencel, Lucyna Malec, Hanna Śleszyńska, Olga Kalicka, Marcin Piętowski.

Czy na festiwalu w tym roku będą starosądeckie akcenty?
Na pewno koncert Katarzyny Zielińskiej, która spędziła w Starym Sączu swoje dzieciństwo i młodość. „Kaśka i dwa klawisze - Historia niskopiennej góralki” – tak się nazywa jej recital z zespołem muzycznym „Kameleon” i gościnnym udziałem Andrzeja Perkmana. To będzie niezwykła opowieść muzyczna przeplatana wspomnieniami z życia Kasi Zielińskiej i jej powiązaniami ze Starym Sączem i w ogóle z Sądecczyzną. Drugim starosądeckim akcentem jest koncert Miejskiej Orkiestry STARY SĄCZ pod dyrekcją Georga Weissa - „ET IN TERRA PAX”, z gościnnym udziałem prof. Jakuba Bokuna - klarnet, ks. dra Rafała Lupy (Szwajcaria) – tekst i Adriana Schocha (Szwajcaria) – kotły.

Czy na spektakle można jeszcze kupić bilety?
Do festiwalu pozostało jeszcze trochę czasu (festiwal rozpoczyna się 28 września i kończy 21 października, przyp. redakcji). Są spektakle na które bilety już zostały wyprzedane (przedsprzedaż ogłoszono dwa miesiące temu). Są też takie, na które pozostały pojedyncze bilety, czyli kilka lub kilkanaście na seans. Ale jest jeszcze sporo spektakli, w tym proszę sobie wyobrazić np. „Kilka dziewczyn” Teatru Narodowego, na które cały czas bez trudu można kupić bilety. Bez kolejek, bez znajomości. Po prostu wystarczy wejść na stronę internetową festiwalu www.jft.wstarymsaczu.pl albo bezpośrednio tam gdzie sprzedajemy bilety tj. www.ekobilet.pl/ckis wybrać spektakl, który najbardziej nas najbardziej interesuje i spróbować kupić bilet przez Internet. W wielu przypadkach czeka nas miła niespodzianka. 

Tak samo w Informacji Turystycznej w Starym Sączu, na placu świętej Kingi 2, gdzie prowadzona jest przedsprzedaż biletów przez 7 dni w tygodniu. Prawdopodobnie jeszcze nigdy Jesienny Festiwal Teatralny nie był tak szeroko dostępny dla widza, jak w roku swojego jubileuszu.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu