Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
30/09/2016 - 09:30

Jezuici wybiorą "czarnego papieża". W Sączu są od 1830 roku

W poniedziałek 3 października rozpocznie się w Rzymie 36. kongregacja generalna Towarzystwa Jezusowego, która m.in. wybierze nowego prepozyta generalnego (generała) tej najliczniejszej męskiej wspólnoty zakonnej na świecie. W obradach, które potrwają dwa tygodnie, weźmie udział 215 delegatów reprezentujących wszystkie prowincje i inne jednostki terytorialne jezuitów.

Oczekuje się, że wybór 31. „czarnego papieża”, jak niekiedy nazywa się generała tego zakonu, nastąpi 10 lub 11 października, a pierwszym, który pozna wyniki głosowania, będzie Franciszek - pierwszy jezuita-papież.

Obecny generał, 80-letni Hiszpan o. Adolfo Nicolás Pachón piastuje swój urząd od 19 stycznia 2008. To on, zgodnie ze statutem jezuitów, zwołał najnowszą kongregację generalną, gdyż – jak twierdzi – „czasy się zmieniły i w Towarzystwie istnieje nowa świadomość tego, że potrzebujemy męstwa, wyobraźni i odwagi, aby pełnić naszą misję”.

Kongregacja rozpocznie się 2 października uroczystą Mszą św. koncelebrowaną przez wszystkich delegatów w macierzystym kościele jezuitów Il Gesù.
Wśród 215 delegatów są wszyscy prowincjałowie i pełniący kilka innych kierowniczych stanowisk w Towarzystwie. 54 proc. uczestników to osoby – kapłani i bracia zakonni – wybrani bezpośrednio przez swych współbraci w terenie.
**
Jezuici są obecni w Nowym Sączu od 1830 roku, kiedy to, wygnani z Rosji, objęli ponorbertański, opuszczony kościół Ducha Świętego.
W mieście istnieją dwie prężne jezuickie parafie: Ducha Świętego i Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwana tez kolejową.   
(s), źródło: jezuici.pl
fot. archiwum Sądeczanina, na zdjęciu kościół NSPJ w Nowym Sączu Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe