Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
04/04/2021 - 06:00

Jezus zmartwychwstał! Grób jest pusty

Chrześcijanie na całym świecie obchodzą dzisiaj uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to najważniejsze święto w Kościele. Zmartwychwstanie Jezusa jest największą z wszystkich tajemnic, związanych z życiem i posłannictwem Chrystusa.

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest największym cudem, jaki dokonał się w historii świata. Pamiątkę tego wydarzenia obchodzili już chrześcijanie  w pierwszych wiekach istnienia Kościoła. Co to znaczy, że Jezus zmartwychwstał? Wydaje się to proste i zrozumiałe, a gdy zagłębimy się w te słowa, to okazuje się, że jest to największa tajemnica, którą trudno pojąć człowiekowi. Chrystus powstał z martwych, przeszedł ze śmierci do życia. Podczas śmierci dusza oddziela się od ciała, a w chwili zmartwychwstania ponownie łączy się  z nim. Jedynie Bóg może dokonać takiego cudu, gdyż jest Panem życia i śmierci. Zmartwychwstanie Jezusa daje nam nadzieję, że również nasze ciała kiedyś ożywi, tak jak zapowiedział. Wielkanoc to nagły zwrot akcji w całej historii ostatnich dni Wielkiego Tygodnia. Jezus zaskoczył wszystkich swoim powstaniem z grobu i powrotem do życia, czyli zmartwychwstaniem.

Zobacz też Dzisiaj Wielka Sobota. Jest to czas skupienia i wyciszenia

Wielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijańskim. Pierwotnie uczniowie Chrystusa gromadzili się przede wszystkim w każdą niedzielę, a dokładniej z soboty na niedzielę, aby sprawować „Pamiątkę Pana”. Co tydzień wspominali zmartwychwstanie Pana Jezusa i Jego ukazywanie się uczniom. Ale tego dnia wspominali też Jego mękę i śmierć krzyżową. Tego dnia, na cześć wydarzeń zbawczych, dokonywali obrzędu „łamania chleba”, przez który uczniowie w Emaus rozpoznali Jezusa.

W II wieku postanowiono obchodzić raz do roku dokładną rocznicę śmierci Pana Jezusa. Ustalenie jednej daty dla wszystkich kościołów nie było ani łatwe, ani oczywiste. Wiązało się to z jednej strony z zasadami wyznaczania, uzależnionej od faz księżyca, Paschy w kalendarzu żydowskim; z drugiej zaś strony należało uwzględnić daty przyjmowane przez poszczególne wspólnoty kościelne. Jedni obchodzili Wielkanoc tego samego dnia co Żydzi Paschę, inni, jak choćby w Rzymie, w niedzielę po tej dacie żydowskiej Paschy.

Zobacz też Dzisiaj Wielki Piątek. Jest to dzień męki i śmierci krzyżowej Jezusa

Dopiero w IV wieku biskupi zebrani na Soborze w Nicei (325 r.), uznali, że Wielkanoc będzie obchodzona w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Patriarcha Aleksandrii w Egipcie otrzymał obowiązek odpowiednio wczesnego informowania papieża o tej dorocznej dacie, tak, aby papież mógł rozesłać „listy paschalne” z tą informacją do wszystkich 5 Kościołów. Rzeczywiste przyjęcie wspólnej daty Wielkanocy dokonało się dopiero w VI wieku. Później jednak, z powodu zmian kalendarza, znów nastąpiły różnice w obchodzeniu tego najważniejszego święta.

W liturgii rzymskiej w późniejszych wiekach, jako forma szczególnego uczczenia Wielkanocy, pojawiły się tzw. „Nieszpory chrzcielne”, a pobożność ludowa rozwinęła tradycję rezurekcji. Sobór Watykański II w 1963 roku zaproponował, aby powrócić do wspólnego celebrowania Wielkanocy na całym świecie. Co więcej, poddał pod rozwagę wyznaczenie konkretnego dnia w roku, na wzór obchodów Bożego Narodzenia. Nie spotkało się to jednak z akceptacją innych wspólnot.

W 2014 r. Patriarcha Aleksandrii Tawadros II zwrócił się do papieża Franciszka z prośbą o ujednolicenie daty obchodzenia największego święta chrześcijańskiego przez wszystkie Kościoły i wyznania,gdyż ta różnica jest szczególnie ostro odczuwana w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, gdzie żyją obok siebie członkowie różnych wspólnot chrześcijańskich świętujących Wielkanoc w różnych dniach, a nawet bywa i tak, że mieszkańcy jednej dzielnicy świętują to samo święto w terminach oddalonych od siebie o kilka tygodni. Z tego powodu od 2015 r. na nowo zostały podjęte rozmowy przedstawicieli wielu wspólnot chrześcijańskich nad ustaleniem wspólnej daty obchodów Wielkanocy. Na ich efekty trzeba jednak jeszcze poczekać.

Zobacz też Dzisiaj Wielki Czwartek. Rozpoczyna się Triduum Paschalne

W niektórych regionach przetrwał do dziś zwyczaj, że gospodarz w niedzielę wielkanocną obchodzi swoje zagrody i pola. Czynność ta jest związana oczywiście z wymiarem religijnym. Gospodarz zanosi na pola palmy poświęcone przed tygodniem. Czasem gałązki palmowe są nawet łączone po dwie, tak aby zrobić z nich krzyż. Kropi się też obficie pola wodą poświęconą w Wielką Sobotę podczas Wigilii Paschalnej. Te czynności są wyrazem prostego i pobożnego przywoływania Bożej opieki i ochrony przed demonicznymi siłami zła oraz kataklizmami natury, a także powierzeniem Bogu własnej pracy, którą trzeba będzie wykonać na roli przez kolejne miesiące.

Aby jak najlepiej przeżyć ten wyjątkowy dzień, kapłani przygotowali dla wiernych rytuał na Niedzielę Wielkanocną. Znajdziecie w nim wskazówki, jak dobrze przeżyć ten dzień, nie wychodząc z domu. Aby pobrać kliknij TUTAJ([email protected] Źr. Rytuał Rodzinny Diecezji Tarnowskiej, Fot. Ilustracyjna)







Dziękujemy za przesłanie błędu