Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
17/03/2017 - 22:30

Jubileusz bp. Bobowskiego. Najbardziej sądecki z tarnowskich hierarchów

W tarnowskim seminarium uroczyście obchodzono 85. rocznicę urodzin i 60. rocznicę kapłaństwa bpa Władysława Bobowskiego, pochodzącego z Tropia. To najbardziej sądecki z tarnowskich hierarchów.

Na spotkanie przybyli biskupi, kapłani, siostry zakonne, klerycy oraz samorządowcy i przedstawiciele parafii. Jubilatowi zadedykowano album „Idźcie i głoście. Ambony Diecezji Tarnowskiej”.

Album zawiera fotografie ok. 190 ambon przedsoborowych z krótkim opisem, zawierającym datę powstania ambony, materiał z którego została wykonana, jaki styl architektoniczny reprezentuje, a także opis wyeksponowanego szczegółu danego obiektu. Informacje o konkretnej ambonie pochodzą z ankiety wypełnionej przez księży proboszczów poszczególnych parafii.

**

Bp Władysław Bobowski urodził się 19 marca 1932 r. w Tropiu. Po złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie 23 czerwca 1957 r.

Przyjął sakrę biskupią w katedrze tarnowskiej 2 lutego 1975 r., z rąk ówczesnego biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Jako biskup troszczył się o stałą formację duchową kapłanów oraz osób konsekrowanych, koordynował pracę Duszpasterstwa Rodzin oraz nieprzerwanie przez 30 lat pełnił obowiązki wikariusza generalnego.

Był inicjatorem organizowania letniego wypoczynku dzieci i młodzieży z diecezji tarnowskiej, zwanego "Wakacjami z Bogiem". Dzięki Niemu powstała i rozwinęła się, szeroko dziś rozpowszechniona, Dziewczęca Służba Maryjna.

(s), źródło: IDK  

fot. GOK Gródek n. DunajcemDziękujemy za przesłanie błędu