Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
18/03/2017 - 12:45

Jubileusz bpa Bobowskiego. 85. urodziny kapłana z Tropia

Był tort, życzenia i album. W tarnowskim seminarium uroczyście obchodzono 85. rocznicę urodzin i 60. rocznicę kapłaństwa bpa Władysława Bobowskiego. Jubilatowi zadedykowano także album „Idźcie i głoście. Ambony Diecezji Tarnowskiej”.

Na spotkanie przybyli biskupi, kapłani, siostry zakonne, klerycy oraz samorządowcy i przedstawiciele parafii. Nawiązując do hasła roku duszpasterskiego i tytułu albumu „Idźcie i głoście”, biskup Bobowski dodał, że te słowa powinny zostać przemodlone i praktykowane.

W roku, w którym akcentowana jest misja głoszenia, w formie albumu przedstawiono wiszące ambony z terenu diecezji tarnowskiej.

- To nie są tylko elementy wyposażenia kościołów, ale świadkowie i skarbnice dziejów narodu - mówi ks. Jan Bartoszek, autor projektu.

Album zawiera fotografie ok. 190 ambon przedsoborowych z krótkim opisem, zawierającym datę powstania ambony, materiał z którego została wykonana, jaki styl architektoniczny reprezentuje, a także opis wyeksponowanego szczegółu danego obiektu. Informacje o konkretnej ambonie pochodzą z ankiety wypełnionej przez księży proboszczów poszczególnych parafii.

Część fotograficzną poprzedza wywiad z biskupem seniorem Władysławem Bobowskim na temat przepowiadania. Z okazji 85. rocznicy urodzin i 60. święceń kapłańskich, publikacja została dedykowana Jubilatowi, który w trakcie swojej biskupiej posługi wygłosił prawie 13 tys. kazań i homilii.

Bp Władysław Bobowski powiedział podczas uroczystości, że ostatnio dość często przeżywa jubileusze.

Dziękuję za życzliwość i dobre słowa, dowiedziałem się dziś wielu rzeczy, których już nie pamiętam” - dodał. Biskup wspominał, że tarnowskie seminarium jest mu bardzo bliskie. „Byłem tutaj klerykiem, ojcem duchownym, wykładowcą. Seminarium jest drogie mojemu sercu - podkreślił.

Dzisiaj (18 marca) za 60 lat kapłaństwa i 85 lat życia biskupa seniora Władysława Bobowskiego dziękowano w Nowym Sączu, podczas pielgrzymki kapłanów do sanktuarium Przemienia Pańskiego.

www.diecezja.tarnow.pl

fot. Ewa BiedrońDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)