Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
22/11/2019 - 08:15

Jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca Dolina Dunajca już w sobotę!

Rok 2019 to wyjątkowa data dla Zespołu Pieśni i Tańca Dolina Dunajca - w tym właśnie roku mija 50 rocznica jego powstania. W sobotę zespół da wspaniały, jubileuszowy koncert w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu przy Al. Wolności 23. jednym z patronów tego wydarzenia jest miesięcznik "Sądeczanin".


„Dolina Dunajca” jest wizytówką Nowego Sącza i Małopolski przypominającą o tradycji i jej roli w budowaniu oraz podtrzymywaniu lokalnej tożsamości. W swojej 50 – letniej historii Zespół występował setki razy na scenach polskich i zagranicznych podbijając serca widzów skocznymi polkami, obranym, krzesanym, popisowym zbójnickim czy zadziornym sądeckim krakowiakiem. Obecnie Zespół działa w ramach Regionalnego Towarzystwa Pieśni i Tańca Dolina Dunajca w Nowym Sączu. 

Programy artystyczne Zespołu oparte są na folklorze, muzyce i tańcach z okolic Łącka i Kamienicy oraz  Lachów Sądeckich. Regiony te są kulturową ojcowizną większości członków Zespołu. W budowaniu swoich programów artystycznych, Zespół czerpał wiedzę od autentycznych górali i Lachów. Od niedawna Zespół ma w swoim repertuarze również wiązankę tańców z regionu krakowskiego.

Zadaniem  Zespołu jest ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego; ocalenie od zapomnienia bogatych tradycji i kultury przodków poprzez propagowanie polskiego tradycyjnego tańca ludowego, obrzędów i zwyczajów ludowych w kraju i zagranicą podczas festiwali folklorystycznych oraz imprez towarzyszących ważnym wydarzeniom.

Zadanie to Zespół z zapałem spełnia od 50 lat, będąc wielokrotnie „ambasadorem kultury polskiej” poza granicami kraju m. in. na Węgrzech, w Bułgarii, Czechach, Słowacji, Niemczech, Grecji, Turcji, Szwecji, Finlandii, Austrii, w Rosji, wielokrotnie we Włoszech, Francji, Hiszpanii, krajach byłej  Jugosławii, na Ukrainie a także w Libii, na Wyspach Kanaryjskich, Cyprze, Izraelu, Portugalii.

W swojej 50-letniej historii Zespół parokrotnie gościł na prywatnych audiencjach u Ojca Świętego Jana Pawła II oraz na Placu św. Piotra w Watykanie. O poziomie artystycznym Zespołu świadczą wysokie oceny jurorów i ekspertów z zakresu kultury ludowej oraz aplauz publiczności podczas licznych koncertów, konkursów i festiwali folklorystycznych w kraju i zagranicą. Długo by wyliczać nagrody i wyróżnienia zdobyte w ciągu 50-lecia. Wystarczy wspomnieć, że są wśród nich Złota, Srebrna i Brązowa Ciupaga Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Od wielu lat Zespół jest członkiem Polskiej Sekcji C.I.O.F.F. Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej, a uzyskany przez Zespół 5-letni certyfikat Rady Ekspertów CIOFF, uprawnia go do reprezentowania Polskiej Sekcji CIOFF na festiwalach na całym świecie.

Zespół Pieśni i Tańca DOLINA DUNAJCA to wielopokoleniowa grupa osób, których łączy ze sobą wspólna pasja - zamiłowanie do folkloru. Kierownikiem zespołu jest Kazimiera Legutko, choreografia - Jarosław Sarecki, kierownik kapeli - Kazimierz Talar.

23 listopada 2019 roku w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu przy Al. Wolności 23 odbędzie się uroczysty koncert jubileuszowy, na który zaproszeni zostali między innymi przedstawiciele Władz Miasta, Urzędu Marszałkowskiego, delegacje zespołów oraz przyjaciele, sympatycy i rodziny członków Zespołu.Dziękujemy za przesłanie błędu