Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 1 listopada. Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
16/11/2013 - 09:24

Jutro Konkurs Gwary „Lachoskie godonie” w Mszalnicy

Jutro (17 listopada) o godz. 14 w Świetlicy Wiejskiej w Mszalnicy rozpocznie się Konkurs Gwary „Lachoskie godonie”. Konkurs jest organizowany od wielu lat. Ma służyć pielęgnowaniu i ochronie tradycji gwary lachowskiej, jak też dokumentowaniu najcenniejszych przejawów gwary sądeckiego regionu.
Prezentowane w konkursie gawędy mają nawiązywać do dawnych legend, zwyczajów i obrzędów, ale też opisywać święta i inne ważne wydarzenia z życia sądeckiej wsi. Mile widziana jest też współczesna twórczość pisana gwarą. Uczestnicy konkursu występują w trzech kategoriach wiekowych: dziecięcej (do 13 lat), młodzieżowej (14-20 lat) i dorosłej (powyżej 20 lat).
Zazwyczaj Lachoskie Godonie odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu, ale w tym roku odbędzie się w gminie Kamionka Wielka. To dla nas wielka przyjemność gościć uczestników i widzów konkursu, który z roku na rok zdobywa sobie coraz większą popularność – mówi Kazimierz Ogorzałek z GOK w Kamionce Wielkiej.
W tegorocznej edycji konkursu wystąpi prawie dwudziestu gawędziarzy z trzech gmin: Chełmiec, Kamionka Wielka i Podegrodzie. Najlepsi zdobędą prawo reprezentowania Sądecczyzny na przyszłorocznym konkursie Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Warto przypomnieć, że w tegorocznych Sabałowych Bajaniach wystąpiło czterech gawędziarzy z gminy Kamionka Wielka, zdobywając czołowe miejsca i główne nagrody.
Organizatorami „Lachoskiego godonia” jest Stowarzyszenie Lachów Sądeckich z Podegrodzia i Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej.

JG
Fot. GOK w Kamionce Wielkiej
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)