Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
02/04/2017 - 07:35

To już 12 lat od śmierci papieża Jana Pawła II

2 kwietnia 2005 roku - choć w powietrzu czuć było wtedy wiosnę, w ludzkich sercach panował smutek i lęk. O godzinie 21.37 w swoim pokoju w Watykanie zmarł papież Jan Paweł II. Przez kilka następnych dni Plac Świętego Piotra stał się centrum świata, a do Rzymu przybyło miliony pielgrzymów, aby pożegnać Papieża Polaka.

Mimo że od śmierci Jana Pawła II minęło już 12 lat, ciągle ze wzruszeniem wspominamy dni, kiedy w kościołach, na ulicach i placach ludzie zatrzymywali się i zapalili znicze, kiedy wspólna modlitwa zjednoczyła mieszkańców wszystkich kontynentów, kiedy mieliśmy okazję do prawdziwej duchowej refleksji.

Wtedy - w 2005 roku, mieszkańcy Sądecczyzny, którzy nie mogli pojechać na uroczystości pogrzebowe do Rzymu, spotykali się przez kilka kolejnych dni przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu. To wyjątkowe miejsce - pamiątka pobytu Ojca Świętego na Sądecczyźnie 16 czerwca 1999 roku i bodajże jedyny w całej Polsce, który nie został rozebrany po zakończeniu wizyty Jana Pawła II. 

Starosądeczanie i goście chętnie odwiedzają Ołtarz Papieski. Zatrzymują się na chwilę, zapalą świeczkę, poświęcają ten czas na modlitwę i dziękczynienie za wyniesienie Ojca Świętego na ołtarze. Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II był jednym z najkrótszych w historii Kościoła, rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył się sześć lat po śmierci. Natomiast kanonizacja Jana Pawła II odbyła się 27 kwietnia 2014 r.

***

Papieski pontyfikat trwał 27 lat. Jan Paweł II był papieżem pielgrzymem,  papieżem dialogu. Podczas uroczystości kanonizacyjnej, papież Franciszek ogłosił św. Jana Pawła II patronem rodzin.

W diecezji tarnowskiej powstają kościoły pw. św. Jana Pawła II, wiele wspólnot ma relikwie papieża. W parafialnych świątyniach są kaplice i obrazy Jana Pawła II. Liczna jest Rodzina Szkół, którym patronuje papież Polak.

(KB)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)