Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
19/01/2023 - 10:30

Już od 800 lat, używamy przymiotnika „sądecki”. Ważne rocznice w 2023 roku

- Nie da się pamiętać cały czas o wszystkim. Zarówno w życiu codziennym, jak też w kwestiach pamięci historycznej, czy tożsamości narodowej. Doskonałym pretekstem, by przypominać poszczególne postaci i wydarzenia, są związane z nimi rocznice – pisze historyk Jakub Bulzak, a w najnowszym miesięczniku „Sądeczanina” przypomina o okrągłych rocznicach przypadających w 2023 roku.

Najważniejsze sądeckie rocznice (styczeń – marzec)

15 lat temu (w styczniu 2008 roku) na sądeckim rynku prasy pojawił się pierwszy numer miesięcznika „Sądeczanin”. Od tego czasu regularnie dostarczamy mieszkańcom naszego regionu najlepsze teksty o Sądecczyźnie. Więcej przeczytasz tutaj: Miesięcznik „Sądeczanin” jest z nami już od 15 lat!

35 lat temu – 22 stycznia 1988 roku – swoją premierę miały „Pastorałki sądeckie”, autorstwa Jerzego Masiora i Aleksandra Porzucka. Sądeczanie chętnie przypominają sobie „Pastorałki…” w okresie Bożego Narodzenia. Kto by się spodziewał, że ten czas tak szybko leci…

W marcu – dokładnie 22 marca – będziemy obchodzić 105. Rocznicę śmierci ojca Jana Sygańskiego SJ. W historii Sądecczyzny zapisał się jako prekursor opisywania przeszłości miasta i regionu. W tym roku – 18 czerwca – będziemy też obchodzić 170 rocznicę urodzin o. Sygańskiego.

Trzeci miesiąc roku będzie okazją do przypomnienia postaci ojca Józefa Andrasza SJ. Zakonnik urodził się 16 października 1891 roku w Wielopolu. Był spowiednikiem świętej siostry Faustyny i błogosławionej Anieli Salawy. To on zainicjował powstanie najbardziej znanego wizerunku „Jezu Ufam Tobie”, autorstwa Adolfa Hyły. Był również prekursorem odprawianych w Łagiewnikach nabożeństw do Miłosierdzia Bożego.

Józef Andrasz zmarł 1 marca 1963 roku. – W minionym roku ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego o. Andrasza – przypomina Jakub Bulzak, który na łamach styczniowego „Sądeczanina” zebrał najważniejsze rocznice, przypadające w bieżącym roku.

Od 85 lat Nowy Sącz ponownie może cieszyć się obecnością świętej Małgorzaty w herbie miasta. 21 marca 1938 roku decyzją ministra Felicjana Sławoja-Składkowskiego Nowemu Sączowi został przywrócony herb ze świętą Małgorzatą.

Zobacz również: Twój głos się liczy! Zbierz podpisy i wesprzyj inicjatywę ważną dla regionu 

Działo się w średniowieczu

W tym roku będziemy obchodzić też kilka ważnych rocznic wydarzeń ze średniowiecza.

- Jednym z najstarszych odnotowanych wydarzeń dotyczących naszego regionu jest dokonana w 1083 roku, a więc 940 lat temu, kanonizacja pustelników Świerada i Benedykta, zamieszkujący w Tropiu nad Dunajcem – pierwszych sądeckich świętych – pisze Jakub Bulzak.

- Dokładnie 800 lat temu, w 1223 roku po raz pierwszy w źródłach pojawiła się informacja o kasztelanie sądeckim – można zatem uznać, że drogiego nam wszystkim przymiotnika używamy już od ośmiu wieków – przypomina sądecki historyk.

- Jubileusz 675-lecia lokacji obchodzić będzie Piwniczna – stało się to na mocy przywileju Kazimierza Wielkiego z 1348 roku – precyzuje Bulzak. – Równo sto lat później, czyli 575 lat temu, w 1448 roku biskup krakowski kardynał Zbigniew Oleśnicki utworzył kapitułę kanoniczą przy kościele św. Małgorzaty, wynosząc go tym samym do godności kolegiaty…

Więcej tegorocznych rocznic, przywołanych przez Jakuba Bulzaka, znajdziecie w najnowszym, styczniowym numerze miesięcznika „Sądeczanin”. Czasopismo znajdziecie w kioskach na terenie Nowego Sącza i okolicznych miejscowości. Dostępna jest również forma e-wydania – KLIKNIJ TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej.

(oprac. [email protected], fot. archiwum Sądeczanina) 







Dziękujemy za przesłanie błędu