Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
16/06/2016 - 13:35

Kościół w Tropiu najstarszą świątynią w Dolinie Dunajca

Kościół śś. Świerada i Benedykta w Tropiu jest jednym z najstarszych kościołów na Sądecczyźnie, a także w Polsce. Ten mały kościółek został ufundowany przez króla Kazimierza Odnowiciela około 1045 r.

Kościół TropieJuż niebawem wakacje. Długie dni sprzyjają letnim wyprawom. Przez kolejne tygodnie prezentować będziemy Państwu miejsca, warte odwiedzenia.

Jako pierwszy przedstawiamy kościół śś. Świerada i Benedykta w Tropiu.

Tropie jest wsią, która leży na wschodnim brzegu Jeziora Czchowskiego. Jego historia łączy się z pustelnikiem św. Świeradem oraz jego uczniem św. Benedyktem. Mały kościółek pw. św. Świerada oraz św. Benedykta jest najstarszym kościołem w dolinie Dunajca oraz Najstarszym kościołem położonym na południowy wschód od Krakowa.

Mury kościoła: prezbiterium oraz nawy zbudowane są w stylu romańskim. Natomiast polichromię wewnątrz datuje się na pierwszą połowę XII wieku- są to najprawdopodobniej najstarsze malowidła w Polsce.

We wnętrzu kościoła mieści się XVII- wieczny ołtarz z obrazem przedstawiający św. Świerada i Benedykta, którzy adorują Matkę Bożą. W kościele w Tropiu znajdują się relikwie św. Świerada, pielgrzymują do nich rzesze wiernych.

Niezwykły jest nie tylko kościół, ale także jego otoczenie. Obok kościoła znajduje się dzwonnica, kaplica cmentarna z XV w., połowy ołtarz oraz skała z figurą św. Benedykta. Miejscem skłaniającym do refleksji jest Różaniec Polskich Świętych. Powstał on w 1998 r. na pamiątkę jubileuszu 1000-lecia pustelniczego życia św. Świerada w Tropiu. Różaniec stworzony jest z kamiennych kuli połączonych żelaznymi łańcuchami o masywnych ogniwach. W pięciu kulach tkwią metalowe krzyże, a ramiona każdego z nich zawierają rozważania poszczególnych tajemnic Różańca świętego, mających odniesienia do żywotów 15 polskich świętych. Górne ramiona krzyży mieszczą tajemnice radosne, ramiona prawe - tajemnice chwalebne, a ramiona lewe - tajemnice bolesne. Aby odmówić cały Różaniec, trzeba różańcową drogę przejść trzy razy.

Miejscem wartym odwiedzenia jest Pustelnia św. Świerada- jest to kaplica upamiętniająca postać świętego pustelnika, który przebywał w Tropiu ok X w. Kaplica zbudowana została ok. 1780r. dla zabezpieczenia miejsca pustelni.
Poniżej Pustelni dojść można do źródła, z którego czerpał wodę św. Świerad, a dalej przejdziemy Drogą Krzyżową- Kalwarią Polskich Świętych. Jej zakończenie znajduje się nad kościołem.

Paulina Fabiś- Rychel

Źródło: www.tropie.tarnow.opoka.org.pl, fot. Facebook/Tropie







Dziękujemy za przesłanie błędu