Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 czerwca. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
12/02/2024 - 11:50

Kołcz jest tylko jeden i tylko jeden jest miesięcznik „Sądeczanin”

Żyjemy coraz szybciej i coraz szybciej połykamy coraz większą ilość informacji, pogrążając się w internetowym infozgiełku. Chwała Bogu, ciągle nie brak takich, którzy lubią czytać teksty drukowane na papierze i oczekują pogłębionej analizy otaczającej nas rzeczywistości, także tej lokalnej. Takich treści poszukują czytelnicy miesięcznika „Sądeczanin”, który od czterech miesięcy ukazuje się w nowej odsłonie, z nową szatą graficzną i nowymi działami. Warto sięgnąć po marcowe wydanie pisma

„Kołcz jest tylko jeden”. Ten okładkowy tytuł zapowiada rozmowę ze zwycięzcą tegorocznego plebiscytu na Sądeczanina Roku 2023,  Bogusławem Kołczem. Jako znakomity polonista i pedagog oraz autor licznych publikacji znany jest nie tylko w Nowym Sączu. Zespół Szkół Akademickich, któremu szefuje, osiąga znakomite wyniki, a swoimi innowacyjnymi metodami kształcenia i wychowania wyprzedza inne placówki. Co ważne, znajduje to odzwierciedlenie w znakomitych wynikach nauczania oraz czołówkach rankingów miasta i regionu. Jak pan to robi? – pytamy Bogusława Kołcza.

W marcowym wydaniu miesięcznika znajdziemy także obszerną relację Mateusza Pogwizda z Sądeckich Targów Książki,  co dowodzi, że ciągle mnóstwo ludzi jest pozytywnie uzależnionych od czytania.

Integralną częścią targów  była gala konkursu literackiego imienia księdza Bolesława  Kumora. O palmę pierwszeństwa w tej szlachetnej rywalizacji walczyło znakomite grono tych, którzy przelewają na papier swoją miłość  do regionu.

Zwyciężyli Leszek Migrała i Rafał Skąpski. Pierwszy z nich otrzymał nagrodę w kategorii  „Sądecki Autor” za swoistego rodzaju wehikuł czasu, trylogię opisującą  historię jego rodziny zatytułowaną „Dziwne jest serce kobiece”. Drugi, w kategorii  „Książka o Sądecczyźnie”, otrzymał nagrodę za naukowo-badawczy dorobek. Z obydwoma autorami rozmawia Iga Michalec.

W najnowszy  miesięczniku,  w nowym dziale  Sukces po sadecku, przedstawiamy historię  budowania kolejnego biznesu, który urodził się… z miłości.   To właśnie uczucie stało się impulsem do produkcji naturalnych kosmetyków przez firmę Majru, należącą do Ewy i Janusza Sikorów.

W dziale gospodarka można znaleźć analityczny tekst  Zbigniewa Biskupskiego na  temat szans nowego rządowego programu Mieszkanie na start i krótkiego żywota programu poprzedniej ekipy, Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Jest też nie zwykle interesujący tekst o sztucznej inteligencji. To próba odpowiedzi na pytanie jakie zawody już  niebawem znikną z rynku pracy.  

Bohaterką kolejnego nowego działu – Gwiazdozbiór  - jest Marcelina Czepiel spod Limanowej, jedna z niewielu kobiet na świecie, która  jest kierowcą  wyścigowych torów całego świata. O jej nie zwykłych wyczynach pisze Iwona na Rojek.

Jak zawsze w fascynujący sposób o  historii pisze Łukasz Połomski. Tym razem odsłania  dzieje sadeckiego drukarskiego.

W miesięczniku znajdziemy też kolejny tekst  Igi Michalec, która w artykule „SOR zalany w trupa” opisuje katastrofalne  skutki  zlikwidowania izby wytrzeźwień w Nowym Sączu.   

Nie samym chlebem żyje człowiek,  w tym z kolei dziale Anna Totoń przypomina zawodowe dokonania Anny Zwolińskiej, przez wiele lat związanej z wydziałem inwestycji sądeckiego urzędu miasta, a potem z Wyższą Szkoła Biznesu pod rządami rektora  Krzysztofa Pawłowskiego.

W dziale sport o kadrowej rewolucji w Sandecji pisze Mateusz Pogwizd.

Miesięcznik zamykają kolejne przepisy na przysmaki z lachowskiej kuchni serwowane przez sądeckiego etnografa Zenona Szewczyka  i felieton kpiarza i  znakomitego dziennikarza Leszka  Mazana, który tym razem snuje rozważania na temat… potęgi guzika.  

Zachęcam Państwa do lektury nie tylko tradycyjnego, drukowanego wydania, ale także e-wydania

Jagienka Michalik
redaktor naczelny miesięcznika „Sądeczanin”([email protected])

Gdzie można kupić  miesięcznik "Sądeczanin"?

Nowy Sącz

 • Księgarnia-Antykwariat BESTSELLER, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 1
 • Firma Handlowa DANEK, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 45
 • MUSICBAN, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 15
 • Kiosk wielobranżowy, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 23
 • Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiego, Nowy Sącz, ul. Chopina 10
 • Sklep Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 22
 • ADeeM – Dariusz Migacz, ul. Lwowska 66A, Nowy Sącz

Poza miastem

 • Kamianna: Pasieka Barć Kamianna, Kamianna 17 (gmina Łabowa)
 • Brzezna: Sklep spożywczo-przemysłowy BEATRICZE, Brzezna (gmina Podegrodzie)
 • Łącko: Firma Handlowa PASOŃ, Łącko 214
 • Grybów: SHP SKŁADNICA GRYBÓW, ul, Rynek 1, Grybów
 • Stary Sącz: Kiosk TRAFIKA, ul. Rynek 12, Stary Sącz
 • Łacko: QSi Sport Leszek Pasoń

Przypominamy o ofercie prenumeraty naszego miesięcznika, którą można rozpocząć w dowolnym momencie. Po wykupieniu prenumeraty "Sądeczanina" co miesiąc na wskazany adres będziemy wysyłać za pośrednictwem poczty najnowsze wydanie periodyku. Więcej informacji: Bogusława Berdychowska - tel. 18 475 16 26, mail: [email protected]

Przypominamy o ofercie prenumeraty naszego miesięcznika, którą można rozpocząć w dowolnym momencie. Po wykupieniu prenumeraty "Sądeczanina" co miesiąc na wskazany adres będziemy wysyłać za pośrednictwem poczty najnowsze wydanie periodyku. Więcej informacji:

.  Dziękujemy za przesłanie błędu