Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 grudnia. Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny
14/03/2018 - 14:05

Kolejna okazja do obcowania ze sztuką - duet młodych artystów odwiedził limanowskie muzeum [Zdjęcia]

Czym jest przemijanie i jaką rolę odgrywa w nim nasza pamięć? Artystyczny młody duet z Tarnowa w piątkowe popołudnie 9 marca zmusił zebranych gości do zastanowienia się nad tą kwestią. Sztuka wymagająca - oto, co zaprezentowali Magdalena Stano i Maciej Zabawa w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej.

Spotkanie rozpoczęła Magdalena Urbaniec Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, witając przybyłych gości, w tym Jacentego Musiała Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, oraz zaprezentowała artystów i ich dorobek twórczy.

Zobacz też: Stworzyli najlepsze gry w województwie. Czy kiedyś w nie zagramy? [Zdjęcia]

Następnie głos zabrali twórcy, gdyż oni sami najlepiej potrafili nakreślić genezę swych inspiracji oraz wytłumaczyć widzom czym jest ich sztuka. Zgromadzone na wystawie dzieła to jakby dwie drogi jakimi mogą podążyć myśli i skojarzenia na hasło „pamięć” czy „przemijanie”.

 

Magdalena Stano wychodzi od najprostszych, beztroskich wspomnień dzieciństwa ukazując ich różne oblicza. Widz podziwiający jej dzieła, które komponowane są na zasadzie skontrastowania odcieni szarości z pojedynczą intensywną plamą barwną uświadamia sobie jak głęboko są ukryte jego własne wspomnienia, będące nieraz zaledwie zapamiętanym jakimś zaskakującym detalem niezrozumiałym z dystansu czasu. Z kolei dzieła Macieja Zabawy przedstawiają oblicza przemijania, za którego metaforę w swych pracach wykorzystuje losy plakatów reklamowych tak powszechnych i ulotnych we współczesnej kulturze. Obserwując ich degradacje i zanikanie na tablicach ogłoszeń pod wpływem warunków atmosferycznych wykreował własną technikę, by zatrzymać w czasie i uwiecznić na płótnie ten proces. Jest to też pretekstem to wygłoszenia protestu przeciw pośpiechowi dzisiejszego świata i ludzkiej nieumiejętności zwracania uwagi na otaczającą ich codzienność.

Zobacz też: Poezja ich kręci! Młodzi mistrzowie recytowania zawitają do Nowego Sącza!

Wystawa „Z-widzenia” ukazuje to co zazwyczaj umyka wzrokowi lub jest dostrzegane zaledwie kątem oka. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy artystycznej w Dworze Marsów przy ul. Józefa Marka, która będzie prezentowana do 30 kwietnia 2018 roku. 

[email protected], Źródło/Fot. MRZL

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Radni Iwona Mularczyk i Wojciech Piech o planowanych zmianach nazw nowosądeckich instytucji:


Dziękujemy za przesłanie błędu