Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
21/11/2019 - 01:00

Koncertem muszyńska młodzież wspominała Korę, Wodeckiego, Grechutę, Osiecką

Kora, Zbigniew Wodecki, Marek Grechuta, Agnieszka Osiecka to artyści, których nie ma wśród nas. Ich ponadczasową twórczość muzyczną przywołały w zaduszkowym koncercie wspomnień grupy wokalne działające przy muszyńskim MGOK oraz zespół instrumentalny pod kierunkiem Macieja Niecia.

Listopad jest miesiącem  wspomnień o tych, co odeszli do wieczności, ale pozostają w naszej pamięci. Kora, Zbigniew Wodecki, Marek Grechuta, Agnieszka Osiecka. Ich ponadczasową twórczość muzyczną.

Kora uznawana za ikonę polskiego rocka, zmarła 28 lipca 2018 roku. Była nie tylko wokalistką Maanamu (1978-2008), ale i autorką tekstów. Wraz z zespołem wylansowała kilkadziesiąt przebojów, m.in. „Boskie Buenos”, „Żądza pieniądza”, „O! nie rób tyle hałasu”, „Krakowski spleen”, „Kocham cię, kochanie moje”, „To tylko tango” czy „Lucciola” w latach 80., "Anioł", „Wyjątkowo zimny maj”, "Róża", „Zapatrzenie”, "Po prostu bądź" czy „Po to jesteś na świecie” Uważana za jedną z najbardziej charyzmatycznych i wybitnych postaci w historii polskiego rocka.

Zbigniew Wodecki odszedł na zawsze 22 maja 2017 roku. Był piosenkarzem i multiinstrumentalistą. Grał na skrzypcach, trąbce i fortepianie, kompozytor, aranżer.  Lubię Wracać Tam Gdzie Byłem, Izolda, Zacznij od Bacha, Opowiadaj mi tak, Oczarowanie,  Chałupy welcome to, Pszczółka Maja to tylko kilka spośród setek utworów, które wykonywał.

Marek Grechuta był nie tylko piosenkarze, ale również poetą i kompozytorem. Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewnej, wykorzystywał często elementy rocka, jazz-rocka i rocka progresywnego. „Będziesz moją panią” (1970), „Nie dokazuj” (1970) „Dni, których nie znamy” (1971), „Korowód” (1971), „Świecie nasz” (1971) to jedynie niewielki wycinek utworów z jego repertuaru. Artysta zmarł 9 pazdziernika 2006 roku.

Agnieszki Osieckiej, poetki, autorki tekstów, dziennikarki nie ma wśród nas od 7 marca 1997 roku.  Napisała dwa tysiące piosenek, wydanych m.in. w tomach Kolory (1963),Wyszłam i nie wróciłam (1969), Listy śpiewające (1970), Sztuczny miód (1977), Żywa reklama (1985), Śpiewające piaski (1989), Opisanie szopki (1991).

Koncert zaduszkowy poświęcony ich pamięci odbył się 17 listopada, w muszyńskim Dworze Starostów, Wystąpiły grupy wokalne działające przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Muszynie oraz zespół instrumentalny pod kierownictwem Macieja Niecia.

(MK) fot aut







Dziękujemy za przesłanie błędu