Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
16/11/2016 - 21:50

Konferencja: dziedzictwo kulturowe w strategii gmin

Szkolenie z zarządzania dziedzictwem w gminach skierowane do przedstawicieli samorządów Sądecczyzny oraz branży turystycznej odbyło się w dniach 15-16 listopada w Małopolskim Centrum Kultury Sokół. Inicjatorami konferencji byli poseł Arkadiusz Mularczyk i zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski.

W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele gminnych centrów kultury m.in. z Muszyny, Starego Sącza, Korzennej, Gródka nad Dunajcem, Grybowa, Nowego Sącza, Łącka, Chełmca i Krynicy Zdroju.

Podczas spotkania omówiono zasady identyfikacji dziedzictwa historycznego oraz narzędzia prawne ochrony zabytków. Przedstawiono również temat dziedzictwa w planowaniu strategicznym rozwoju gmin i miast. Dyskutowano nad tym jak rozwijać przedsiębiorczość lokalną opartą o dziedzictwo, jak angażować społeczność lokalną w działania gminy, jak edukować o lokalnym dziedzictwie i jakie są sposoby na zagospodarowanie zabytków.

Wiodącym tematem były również środki pomocowe z budżetu państwa. Integralną częścią spotkania były prace warsztatowe w grupach i konsultacje indywidualnymi z ekspertami.

Celem spotkania była pomoc w opracowaniu przez samorządy Sądecczyzny strategii prowadzającej do stworzenia oferty promującej dziedzictwo turystyczne i historyczne regionu.

Poseł Arkadiusz Mularczyk w swoim wystąpieniu podkreślił, że synergia działań samorządu oraz branży turystycznej może przysłużyć się do dalszego dynamicznego rozwoju turystyki na Sądecczyźnie, a także tworzenia lokalnych wspólnot skupionych wokół ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu.

Wykładowcami byli specjaliści z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

(s) źródło: Biuro poselskie Arkadiusza Mularczyka

Konferencja: dziedzictwo kulturowe w strategii gmin


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020