Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
09/09/2020 - 20:25

Koronki klockowe z Bobowej, słynne na cały świat. Mają swój festiwal

Koronki z Bobowej od wieków urzekają pięknem i precyzją wykonania. Od dwudziestu lat mają swój festiwal, na który przyjeżdżają koronczarki z całego świata. W tym roku, z powodu obostrzeń spowodowanych epidemią, Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej odbył się w ograniczonej formule.

Dzieje bobowskich koronek klockowych sięgają XVI wieku. W oparciu o te tradycje Bobowa zorganizowała w 1899 roku Krajową Szkołę Koronkarską. Jej uczennice zdobyły brązowy medal na wystawie w Saint Luiz (1902) oraz złoty medal w San Francisco (1905).

Koronki z Bobowej urzekają pięknem i precyzją wykonania. Wytwarzane są ręcznie, przy użyciu szpulek zwanych klockami, na które nawinięta jest nić. W XIX w. każda podkarpacka szlachcianka musiała mieć w ślubnej wyprawie bieliznę zdobioną charakterystycznymi koronkami.

Od dwudziestu lat Festiwal Koronki Klockowej jest okazją do międzynarodowych spotkań koronczarek. To także możliwość obejrzenia ekspozycji narodowych i pokonkursowej wystawy nagrodzonych prac w Ogólnopolskim Konkursie Koronek Klockowych.

Festiwalowi zazwyczaj towarzyszy pokaz mody i warsztaty nauki wyrabiania koronek. W tym roku, z powodu epidemii i obostrzeń wydarzenia te się nie odbyły. Jedynie na ekranie, przy okazji zwiedzania wystawy pokonkursowej, można było zobaczyć zdjęcia modelek, ubranych w stroje zdobione koronkami. 

Na zwiedzających czekała wystawa fotograficzna Europejskiej Koronki Klockowej, prezentowana w Bibliotece Publicznej, a także ekspozycje prac pokonkursowych w sali widowiskowej „Koronka” oraz „Snívanie z paličkami” Martiny Konkol’ovej z Preszova.

W niedzielę (6 września) festiwal zakończyła „Biesiada Pogórzańska”, podczas której zaprezentowały się: Kapela „Szabasówka”, Kapela „Pogórzanie” z Jastrzębi, Kapela „Lipniczanie” z Lipnicy Wielkiej, Kapela „Pogórzanie” z Gorlic. Dla tych, którzy nie mogli wybrać się na koncerty z publicznością, organizatorzy przygotowali transmisje w sieci. Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej jest Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa. (MK) fot. aut. 

Koronki klockowe z Bobowej, słynne na cały świat. Mają swój festiwal
Koronki z Bobowej urzekają pięknem i precyzją wykonania. Od dwudziestu lat mają swój festiwal, na który przyjeżdżają koronczarki z całego świata. W tym roku, z powodu obostrzeń spowodowanych epidemią, Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej odbył się w ograniczonej formule.


Dziękujemy za przesłanie błędu