Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
29/04/2013 - 09:53

Korzenna: Polsko-słowacki plener etnograficzny

W ramach projektu ,,Kultura bliska i... daleka? – polsko-słowackie plenery etnograficzne” w gminie Korzenna odbędzie się plener etnograficzny. W czwartek, 3 maja, w majówce na Bukowcu mieszkańców i gości czeka szereg atrakcji.
Głównym celem projektu jest integracja lokalnych społeczności oraz rozwój turystyki w regionie.
Podstawowym założeniem projektu jest wymiana doświadczeń i zacieśnianie współpracy, co przyczyni się pośrednio do znoszenia barier mentalnych, językowych, nieznajomości kultury i zwyczajów naszych sąsiadów – informuje Agata Włudyka.
Projekt pt. ,,Kultura bliska i... daleka? - polsko-słowackie plenery etnograficzne” realizowany jest przez Centrum Kultury w Korzennej i gminę Raslavice (Słowacja). Współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.
Projekt ma służyć zachowaniu oraz promocji dziedzictwa kulturowego oraz nawiązywaniu kontaktów i wzmacnianiu stałych struktur współpracy kulturalnej, turystycznej i gospodarczej głównie w zakresie promocji produktu turystyki kulturowej pomiędzy Sądecczyzną a Preszowskim Krajem na terenie przygranicznym.
Na wspólnych plenerach zaprezentowane zostaną produkty turystyki związanej z dziedzictwem kulturowym Polski i Słowacji, wspólne warsztaty etnograficzne grup z Polski i Słowacji, organizacja etnograficznej izby polsko-słowackiej obrazującej bogactwo produktów turystycznych związanych z folklorem i rzemiosłem ludowym pogranicza, nagranie dwupłytowego albumu przez zespoły folklorystyczne ze strony polskiej i słowackiej, wydanie folderu informacyjnego dot. produktów turystyki kulturowej na obszarach gmin partnerskich. Spotkania polsko-słowackie będą również uwzględniały takie aspekty kultury ludowej, dzięki którym możliwe jest pozyskanie źródeł dochodu, zatrudnienia np. zakładanie firm na bazie tworzenia przedmiotów rękodzielniczych, tworzenie odpłatnych miejsc prezentacji dóbr kultury ludowej itp.
Pierwszy plener już w czwartek (3 maja) na placu przy szkole w Bukowcu. Szczegóły na plakacie.

(oprac. JB)







Dziękujemy za przesłanie błędu