Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
07/05/2015 - 13:17

Krasiński z Kaczmarskim i Umberto Eco na rozszerzonym polskim

Dziś rano uczniowie zdawali maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Na przedegzaminacyjnej giełdzie typowano najczęściej „Cudzoziemkę”, jednak zamiast prozy Marii Kuncewiczowej pojawił się esej Umberto Eco i porównanie dwóch utworów Krasińskiego i Kaczmarskiego.
Licealiści, którzy przystąpili do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, mieli do wyboru dwa tematy. Pierwszy dotyczył analizy porównawczej wiersza Zygmunta Krasińskiego „Na Sybir” oraz piosenki Jacka Kaczmarskiego „Zesłanie studentów” (ekfrazy do obrazu Jacka Malczewskiego, jaka pojawiła się w recitalu, a później albumie „Muzeum”).
Drugi temat skupiał się na eseju Umberto Eco z bestselerowej monografii „Historia piękna”.

Sądeccy uczniowie najczęściej wybierali drugi temat.

Wypracowanie nie miało polecenia z tezą, co jest charakterystyczne dla rozszerzonego polskiego. Stąd temat nie był łatwy, bo nie wiadomo było do czego się odwołać. Odczytałem to tak, że chodzi o symbolikę natury w sztuce – mówi Paweł Krzyżak z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu.

Do czego może się przydać matura rozszerzona z języka polskiego?

Jesteśmy pierwszym rocznikiem, który musi zdawać przynajmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym, a poza tym wybieram się na jakieś studia humanistyczne, może nawet prawnicze, więc polski na poziomie rozszerzonym może się przydać – dodaje.

O 14 rozpocznie się egzamin z biologii na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

(JB)
Fot. JB






Dziękujemy za przesłanie błędu