Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
07/03/2019 - 12:35

Krynica: kpt. Jerzy Widejko na Dniu Żołnierzy Wyklętych w Sulejówku

Kpt. Jerzy Widejko (ur. 1933), najmłodszy partyzant III Brygady Wileńskiej AK dowodzonej przez Gracjana Fróga, który uczy patriotyzmu dzieci i młodzież m.in na Sądecczyźnie, właśnie powrócił z Mazowsza. W Mińsku Mazowieckim i Sulejówku uczestniczył w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych (1-4 marca).

Kapitan Jerzy Widejko (pseud. Groszek”) jest emerytowanym nauczycielem historii.  autorem wspomnień o czasach okupacji. Miał zaledwie 11 lat, gdy w styczniu 1944 roku dołączył do oddziału AK na Wileńszczyźnie.   

Od wielu lat prowadzi pogadanki historyczne na temat Armii Krajowej. W swoim grafiku ma liczne, zaplanowane spotkania, głównie z dziećmi  i młodzieżą w całej Polsce, nie tylko w regionie sądeckim. Na Sądecczyźnie odwiedził m.in: placówki oświatowe w Muszynie, Krynicy, Nowym Sączu, Łącku i wiele innych. Jeździ też poza granice kraju, na Wileńszczyznę, Ukrainę,  a nawet do Paryża, wszędzie do polskich szkół.

Często kontakty ze szkołami nawiązuje w krynickiej Pijalni Głównej, gdzie sprzedaje swoją książkę „Najmłodszy partyzant Wileńszczyzny”.

Kpt. Jerzy Widejko (pseud. Jureczek)  jeździ też na spotkania z partyzantami AK, których już niestety jest  coraz mniej wśród nas.

Ostatnio na zaproszenie nauczycieli i uczniów Szkół Salezjańskich przebywał na Mazowszu, gdzie uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Pamięć  bohaterom oddano składając wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy przy kamieniu i tablicy pamiątkowej Danuty Siedzikówny „INKI”.

Następnie kpt. Jerzy Widejko pojechał do Sulejówka, gdzie wraz z burmistrzem Arkadiuszem Śliwą, wręczał puchary zwycięzcom i medale uczestnikom „Biegu Tropem Wilczym”. Ideą jego jest przybliżenie sylwetek żołnierzy wyklętych i oddanie czci tym, którzy nie pogodzili się z narzuceniem Polsce komunizmu. Organizatorem wydarzenia był MDK Sulejówek.  

(MK) fot. Izabela Galaszewska

MDK SulejówekDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)