Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
01/02/2020 - 16:00

Krynica: Muzeum Nikifora po liftingu zachwyca zwiedzających

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, filia nowosądeckiego Muzeum Okręgowego, po modernizacji otworzyło (31 stycznia) drzwi dla zwiedzających. Po półrocznym liftingu, zabytkowy budynek jest jak nowy! Nowoczesne wnętrza wraz z zachowanymi i prezentowanymi pamiątkami po łemkowskim malarzu zachwycają zwiedzających.

Willa „Romanówka”, w której mieści się Muzeum Nikifora znajduje się przy Bulwarach Dietla 19. Budynek wzniesiony został w 1850 roku. Wcześniej znajdował się przy ulicy Piłsudskiego. Po przeniesieniu na nowe miejsce, został wyremontowany i oddany do użytku w grudniu 1994 roku. Do czerwca 2019 roku w obiekcie nie była przeprowadzana żadna modernizacja. 

Po remoncie wykonano prace termomodernizacyjne i poprawiono estetykę wnętrza. Przystosowano obiekt go potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. podjazd dla wózków inwalidzkich).

Zniknęły instalacje grzewcze, wodne i wszelkie inne widoczne do niedawna na ścianach, zainstalowano energooszczędne oświetlenie i zasłonięto okna, co odcina światło dzienne, zwiększając bezpieczeństwo prac wykonanych na papierze. 

Pojawiły się też monitory z oprogramowaniem umożliwiającym przeglądanie dodatkowych materiałów związanych z życiem i twórczością łemkowskiego malarza. 

W Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu znajduje się największy zbiór prac Nikifora (akwarel, gwaszy, rysunków ołówkiem i kredkami). Obecnie, w związku z nową odsłoną ,oprócz obrazów wybranych na wystawę stałą, dodatkowe prace pokazane są na wystawie czasowej. Pozwala to zaprezentować rozmaitość tematów, w tym najsłynniejsze dzieła artysty, takie jak „Autoportret potrójny”, „Uzdrowienie chorej” czy „Modlitewnik” Nikifora.

W salach ekspozycyjnych pomalowano ściany i zmodyfikowano sposób prezentacji obrazów, wprowadzając na wystawie stałej dwa kolory ram dla akwarel i gwaszy oraz dwa kolory ram dla rysunków ołówkiem i kredkami.

Nową oprawę otrzymały też fotografie. Pojawiły się czytelne, estetyczne plansze informacyjne z tłumaczeniami na język angielski (wprowadzająca o Nikiforze także w języku łemkowskim).  Zmieniono lokalizację niektórych eksponatów, ale układ poszczególnych pomieszczeń ekspozycyjnych odpowiada dawnej koncepcji wystawy, której autorem jest etnograf Zbigniew Wolanin:
1. sala z informacją o Nikiforze, jego kilkoma meblami i sprzętami oraz z portretami artysty autorstwa innych malarzy
2. sala ze zdjęciami archiwalnymi, plakatami, warsztatem i pieczęciami Nikifora oraz z informacją o jego przyjaciołach i mecenasach
3. sala z rysunkami ołówkiem i kredkami oraz z czterema monitorami do przeglądania dodatkowych materiałów
4. sala-korytarz ze zdjęciami archiwalnymi Mariana Włosińskiego
5. sala z akwarelami, gwaszami, dodatkowymi pamiątkami po Nikiforze i z gablotą mieszczącą publikacje tematyczne.

W odnowionej sali wystaw zmiennych znów będą prezentowane wystawy z zakresu sztuki naiwnej (art brut) i nieprofesjonalnej oraz związane z historią i tradycją Krynicy-Zdroju. Zwiedzanie od wtorku do soboty, w godz. 10.-13, 14-17. W niedzielę wejście wolne od opłat, w godz. 10-15. 

Muzeum Nikifora jest nieczynne w poniedziałki, dni poświąteczne, pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało oraz 1 stycznia, 6 stycznia, 1 listopada, 25 i 26 grudnia. 

(MK) fot. aut.

Żródło: własne, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Krynica: Muzeum Nikifora po liftingu zachwyca zwiedzających




Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, filia nowosądeckiego Muzeum Okręgowego, po modernizacji otworzyło (31 stycznia) drzwi dla zwiedzających. Po półrocznym liftingu, zabytkowy budynek jest jak nowy! Nowoczesne wnętrza wraz z zachowanymi i prezentowanymi pamiątkami po łemkowskim malarzu zachwycają zwiedzających.






Dziękujemy za przesłanie błędu