Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
19/11/2019 - 00:15

Krynica: Wojciech Jagielski opowiadał o pracy reportera na wojennym froncie

Miłośnicy (i nie tylko) reportażu mieli możliwość (18 listopada) spotkać się w Krynicy-Zdroju z Wojciechem Jagielskim, pisarzem, publicystą, byłym korespondentem wojennym, związanym wiele lat z Gazetą Wyborczą i PAP, a od września 2017 roku dziennikarzem Tygodnika Powszechnego. Człowiekiem o niezwykłej wrażliwości i darze do opowiadania historii.

W czytelni krynickiej Głównej Biblioteki Publicznej miłośnicy reportażu mieli możliwość spotkać się  i porozmawiać z Wojciechem Jagielskim, jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy i reporterów wojennych. Specjalistą od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej,  obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji. Człowiekiem o niezwykłej wrażliwości i darze do opowiadania historii.

- Dzięki książce Ernesta Hemingwaya „49 opowiadań”, którą dostałem na zakończenie szkoły podstawowej stworzyłem sobie obraz Afryki. Później, gdy myślałem o wyruszeniu w podróż, przychodził mi na myśl ten kierunek. Myślę, że Hemingway mógł mieć wpływ na wybór, jakiego dokonałem w życiu”- opowiada Wojciech Jagielski.

Wojciech Jagielski (ur. 1960) ukończył Liceum Ogólnokształcące  im. Władysława IV, a następnie Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarz, reportażysta długoletni publicysta Gazety Wyborczej, współpracował min. z Tygodnikiem Powszechnym, Polską Agencją Prasową, Le Monde i BBC.

Autor publikacji „Dobre miejsce do umierania", "Modlitwa o deszcz", "Wieże z kamienia", "Nocni wędrowcy", "Wypalanie traw", " Wszystkie wojny Lary" i "Na wschód od zachodu".

Wielokrotnie nagradzany wyróżnieniami literackimi i narodowymi.  Laureat m.in: Nagrody im. ks. Tischnera, Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Dariusza Fikusa, nagrody PEN Clubu, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej MediaTory.  Nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody NIKE. W roku 2014 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Rozmowę o roli wrażliwości w pracy reportera na froncie z Wojciechem Jagielskim prowadził Witold Kaliński, prezes Towarzystwa Literackiego im. C.K. Norwida

(MK) fot. aut.

 Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)